Üniversite öğrencilerinde menstrual semptomların sosyal görünüş kaygısı üzerine etkisi
Effects of menstrual symptoms on social appearance anxiety in university students
- Tez No: 681337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadınların çoğunluğu menstruasyon öncesi ya da menstruasyon sırasında menstrual semptomlar yaşamaktadır. Bu semptomlar kadınların sosyal görünüşlerinde kaygılar yaratabilmektedir. Bu araştırma üniversite öğrencilerinde menstrual semptomların sosyal görünüş kaygısı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanan araştırmanın örneklemini İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi'nde 2020-2021 eğitim öğretim yılında eğitim gören 264 kız öğrenci oluşturdu. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Menstruasyon Semptom Ölçeği (MSÖ)”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ)”kullanılarak çevrimiçi anket yöntemi ile toplandı. SGKÖ menstruasyon dönemi için ve menstruasyon dışı dönem için iki kez uygulandı. Katılımcıların yaş ortalaması 18,93±1,12'dir. MSÖ toplam puan ortalaması 71,47±18,28, negatif etkiler/somatik yakınmalar alt boyut puan ortalaması 40,57±11,37, menstrual ağrı belirtileri alt boyut puan ortalaması 22,39±5,83 ve baş etme yöntemleri alt boyut puan ortalaması 8,50±3,77 bulundu. Üniversite öğrencilerinin %76,5'inin menstruasyon döneminde sosyal yaşantısının etkilendiği, %33,7'sinin kendini daha kilolu, %20,1'inin daha az çekici hissettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The majority of women experience menstrual symptoms before or during menstruation. These symptoms can cause anxiety in women related to their social appearance. This study was conducted to investigate the effect of menstrual symptoms on social appearance anxiety in university students. The sample of the study, which was designed in a descriptive and cross-sectional type, was constituted by 264 female students studying at Istanbul Health and Technology University in the 2020-2021 academic year. The data of the study was collected with the online questionnaire method using the“Personal Information Form”,“Menstrual Symptoms Scale (MSS)”and“Social Appearance Anxiety Scale (SAAS)”. The SAAS was implemented twice for the menstrual period and non-menstrual period. Average age of the participants is 18.93±1.12. Mean total MSS score was found as 71.47±18.28, the mean subscale score for negative effects / somatic complaints as 40.57±11.37, menstrual pain symptoms as 22.39±5.83 and the mean subscale score for coping methods as 8.50±3.77. It was determined that 76.5% of university students had their social life affected during menstruation, 33.7% felt heavier and 20,1% felt less attractive.