Üniversite öğrencilerinde görülen menstrual semptomların beden kütle indeksi fiziksel aktivite durumu ve yeme tutumları ile ilişkisi
The relationship of menstrual symptoms in university students with body mass index, physical activity status and eating attitudes
  1. Tez No: 799340
  2. Yazar: FATMA SARIÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde görülen menstrual semptomların BKİ, fiziksel aktivite ve yeme tutumu ile ilişkisini araştırma amacıyla yapılan; kesitsel ve ilişkilendirici bir çalışmadır. Araştırmaya İstanbulda bir üniversitede öğrenim görmekte olan 18-45 yaş aralığında, menstruasyon gören 375 kadın öğrenci dahil edilmiştir. Katılımcılara demografik bilgileri, sağlık durumları, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları ve uluslararası fiziksel aktivite anketi, menstrual semptom ölçeği anketi ve YTT-40 testlerini içeren anket formu pandemi nedeniyle online olarak uygulanmıştır. Veriler, SPSS 20.0 programı kullanılarak; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Levene , Student-t,Pearson Ki-Kare testi yöntemleriyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the association between menstrual symptoms in college female students and BMI, physical activity, and eating behaviors; it was a cross-sectional and association study. 375 menstruating female students aged between 18and 45 years studying at a college in Istanbul were included in the study. The study included a questionnaire with demographic information, health status, anthropometric measurements, dietary habits and international physical activity questionnaire, menstrual symptom scale questionnaire and YTT-40 tests. The form was completed online because of the pandemic. The data were analyzed using SPSS 20.0 program and Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Levene, Student-t, and Pearson Chi-Square test methods. According to the results, there was no statistically significant relationship between the BMI values of the participants and the results of the MS scale (p > 0.05). When examining the relationship between the physical activity classification and the MS scale scores of the sample group according to the MET scores, it was found that the participants who engaged in moderate physical activity had a higher MSS pain symptom score (p < 0.05). According to the classification of the students' YTT-40 test scores, 77.9% of the participants were prone to eating behavior disorders, and it was found that the participants who were prone to eating behavior disorders had higher MSS negative affect, pain symptom scores, and total MS scores (p < 0.05). There is a need for studies that include a broader range of age groups and reflect the general population to assess and correlate the impact of menstrual symptoms on women.