Apendektomi ameliyatı geçiren hastaların yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determination of the difficulties experi̇enced by the patients after undergoi̇ng appendectomy
- Tez No: 681339
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, apendektomi ameliyatı geçiren hastaların yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniklerinde apendektomi ameliyatı geçiren 60 hasta ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanan ve iki bölümden oluşan veri toplama formu kullanılmıştır. Veri toplama formu hastalarla taburcu oldukları gün yüz yüze görüşülerek ve ameliyat sonrası 1., 2., 3. ve 4. haftalarda ise telefonla izlem yapılarak uygulanmıştır.Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, medyan, 1. ve 3. çeyreklik değeri), frekans dağılımı (sayı, yüzde), Mann Whitney U testi, Friedman testi kullanılmıştır. Araştırmada hastaların ağrı, beslenme, günlük aktivite, hareket, sosyal yaşam, uyku ve beden imajı parametrelerinde güçlük yaşadıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to determine dıffıcultıes experienced by patients after appendectomy. The study was carried out in General Surgical Clinics of Gazi University Health Research and Practice Centre in Ankara with 60 patients. The data collection questionnaires consists of two sections was developed by the researcher based on a literature approach. Questionnaires were applicated to the patients on day of discharge by face to face and tele-follow up visits on postoperative 1st,2nd,3rd and 4th weeks. Descriptive statistical methods(mean, standard deviation, median, 1st and 3rd quartile value), frequency distribution (number, percentage), Mann Whitney U and Friedman tests were used in evaluating the data. According to the results of the study, it was found that the patients had difficulties in the parameters of pain, nutrition, daily activity, movement, social life, sleep and body image.According to the results obtained from the study, patients who underwent open appendectomy surgery experience more postoperative difficulties compared to the laparoscopic method and the level of difficulties experienced by the patients gradually decrease.In line with the results of the research, it is recommended to follow up the patients by phone and to provide counseling after discharge in order to prevent the difficulties that the patients may experience.