Ar-Ge harcamalarının ve teşviklerin muhasebeleştirilmesi
Accounting for research and development expenses and incentives
- Tez No: 681369
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUSTAFA KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel piyasalarda ülkelerin rekabet gücünü Ar-Ge belirlemektedir. Gelişmiş ülkeler arasına girmek isteyen tüm devletler, Ar-Ge yatırımlarına teşvik vermektedir. Ar-Ge harcamalarını artırmanın ötesinde bu harcamaların GSYH içerisindeki payının artırılması önem arz etmektedir. Uluslararası istatistikler Ar-Ge harcamalarının GSYH içerisindeki oranı ile ülkelerin rekabet güçleri arasında doğru yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ar-Ge yatırımları sonucunda ortaya çıkan yeni ürün katma değer oluşturmasından ülke ekonomisine ve kalkınmasına ivme kazandıracaktır. Devletler, Ar-Ge'ye yatırım yapan işletmelere vergisel teşvikler ve hibeler yoluyla destek sağlamaktadır. Bu teşvik ve destekler işletmeleri sonucunu bilemediği yatırımlara teşvik etmektedir. Bu çalışmada Ar-Ge harcamalarının, devlet tarafından vergi ve hibe yoluyla verilen teşviklerin muhasebe kayıtlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
R&D strategies determine the competitiveness of countries in global markets. All states that want to be among the developed countries provide incentives for R&D investments. Beyond increasing R&D expenditures, it is important to increase the share of these expenditures in GDP. International statistics show that there is a direct relationship between the ratio of R&D expenditures in GDP and the competitiveness of countries. The new product that emerges as a result of R&D investments will accelerate the country's economy and development by creating added value. Governments provide support to businesses investing in R&D through tax incentives and grants. In this study, the accounting records of R&D expenditures and incentives given by the government through taxes and grants are included.