Bir sonu kapalı kanalda (Yankolda) hız, yoğunluk ve sıcaklık dağılımı
Velocity, temperature and density distributions in a dead-end channel
- Tez No: 68140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
BİR SONU KAPALI KANALDA HlZ, YOĞUNLUK VE SICAKLIK DAĞILIMI (Doktora Tezi) Senayi DÖNMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1997 ÖZET Bu çalışmada; nükleer ve termik santrallerden bir soğutma göletine verilen sıcak su nedeniyle bu göletin bir yankolunda (bir sonu kapalı körfez şeklindeki kanalda) oluşan hız, sıcaklık ve yoğunluk dağılımına ait genel diferansiyel denklemler çıkartıldı. Momentum ve ısı transfer katsayılarına ait modeller önerildi. Diferansiyel denklemler normal diferansiyel denklemlere dönüştürülüp Runge-Kutta yöntemiyle sayısal olarak çözüldü. Kanal eğiminin hız ve sıcaklık dağılımı üzerindeki etkisi araştırıldı. Teorik ve mevcut deneysel neticeler karşılaştırıldı (uyumun yeterince iyi olduğu görüldü). Yankoldaki su debisinin, yüzeysel soğuma nedeniyle yankoldan kaybolan ısının ve yankolun gerekli uzunluğunun hesabı gösterildi. Bilim kodu: 6240201 Anahtar Kelimeler : Yankol, kanal, yoğunluk akımı, yüzeysel soğuma, hız, sıcaklık Sayfa Adedi: 95 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nevzat YILDIRIM
Özet (Çeviri)
VELOCITY, TEMPERATURE AND DENSITY DISTRD3UTIONS IN A DEAD-END CHANNEL (Ph. D. Thesis) Senayi DÖNMEZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1997 ABSTRACT In this study, governing differantiai equations for velocity, temperature and density distributions in a sidearm of a cooling lake admiring hot water from a nucleer or thermal power station were derived. Models related to momentum and heat transfer coefficients were suggested. The governing equations were reduced to ordinary differential equations and solved numerically by employing Runge- Kutta technique. The effect of the bottom slope on the distributions of velocity and temperature was investigated. Theoratical and experimental results were compared (the agreement is acceptably good ). Discharge in the sidearm, the heat loss from the sidearm due to surface cooling and the calculation of neccessary sidearm length were presented. Science code : 6240201 Key Words : Sidearm, cooling lake, density, convective flow, surface cooling, velocity, temperature Page number : 95 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Nevzat YILDIRIM