Doğum öncesi dönemde eş desteğinin gebelik ve doğum korkusuna olan etkisi
The effect of spouse support on pregnancy and birth fear in the pregnancy period
  1. Tez No: 681392
  2. Yazar: BUŞRA KURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu araştırma eş desteğinin, gebelik ve doğum korkusuna olan etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel nitelikte gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Mardin Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde 01.08.2018/30.11.2018 tarihleri arasında hastaneye başvuran 18-49 yaş aralığındaki 400 gebe ile yapıldı. Araştırmanın verileri Anket Formu, Eş Destek Ölçeği (EDÖ) ve Gebelik ve Doğum Korkusu Ölçeği (GDKÖ) ile toplandı. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (Oneway) Anova testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon ve lineer regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin EDÖ toplam puan ortalaması 70,070±8,652 olarak yüksek ve GDKÖ toplam puan ortalaması 5,421±0,969 olarak orta düzeyde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in a descriptive, cross-sectional and correlational manner in order to determine the effect of spousal support on pregnancy and birth fear. Materials and Methods: The study was conducted with 400 pregnant women between the ages of 18-49 who were admitted to the hospital between 01.08.2018/30.11.2018 at the Mardin State Hospital Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic. The data of the study were collected using the Questionnaire Form, the Spouse Support Scale (SSS) and the Pregnancy and Birth Fear Scale (PBFS). The ttest was used to compare the quantitative continuous data between two independent groups, and the One-way Anova test was used to compare the quantitative continuous data between more than two independent groups. Pearson correlation and linear regression analysis were applied among the continuous variables of the study. Results: The pregnant women participating in the study were found to have a high mean score of 70.070 ± 8.652 in the SSS, and a moderate mean score of 5.421 ± 0.969 in PBFS. According to the study, it was determined that there is a significant and negative relationship between spousal support and the total scores of pregnancy and birth fear (r=-0.322 p=0.000).