Ankara-Tuzluçayır eski deponi zemininin konsolidasyon özellikleri
Consolidation properties of the old waste disposal site soil of Ankara-Tuzluçayır
  1. Tez No: 68141
  2. Yazar: SALİH ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ANKARA - TUZLUÇAYIR ESKİ DEPONİ ZEMİNİNİN KONSOLİDASYON ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Salih ALPASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos, 1997 ÖZET Bu deneysel çalışmanın amacı, Ankara - Tuzluçayır eski deponi zemininin, konsolidasyon özellikleri ve oturma davranışlarının belirlenmesidir. Büyük ölçüde ayrışmasını tamamlamış olan bu deponi zemini, bozunmuş organik madde içeren katı atıklardan oluşmuştur. Bu amaç doğrultusunda, bölgeden, örselenmiş durumda alınan deponi zemininden, farklı su muhtevalarında, sıkıştırılarak hazırlanan numuneler üzerinde, bir dizi tek yönlü konsolidasyon deneyleri yapılmıştır. Bu deneyler yapılırken, numuneye uygulanan basınç 6000 kPa değerine kadar çıkartılmış ve her yük kademesinde 24 saat beklenilmiştir. Bazı deneylerde ise, 72 saat (3 gün) beklenilerek, 2. ve 3. gündeki oturmalar da gözlenmiştir. Bunun yanında, numune çapı sabit kalmak şartıyla, farklı yükseklikteki numuneler üzerinde de deneyler yapılmıştır. Ayrıca, su muhtevası değişikliğinin konsolidasyon davranışı üzerindeki etkisini tespit etmek için, ani çökme (collapse) deneyleri de yapılmıştır. Yapılan bu deneylerden sonra, sözkonusu zeminin, konsolidasyon özelliklerinin sürekli değişken olduğu ve oturma miktarlarının da, aşırı boyutlara ulaştığı tespit edilmiştir. Bu özellikleri dolayısıyla da, Ankara - Tuzluçayır eski deponi zemininin konsolidasyon davranışının, diğer zeminlerden farklı olduğu gerçeği anlaşılmıştır. Bilim kodu : 624.01.01 Anahtar Kelimeler :Organik zemin, katı atık, deponi, konsolidasyon, oturma. Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Murat Mollamahmutoğlu
Özet (Çeviri)
CONSOLIDATION PROPERTIES OF THE OLD WASTE DISPOSAL SITE SOIL OF ANKARA - TUZLUÇAY1R (M.Sc. Thesis) Salih ALPASLAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August, 1997 ABSTRACT The aim of this experimental study is to determine the consolidation properties and settlement behaviors of the old waste disposal site soil of Ankara-Tuzluçayır. This waste disposal site soil is composed of solid waste which contains highly decomposed organic materials. For this purpose, less disturbed samples collected from this site are compacted at different water contents and a series of one-dimensional consolidation test are conducted thereafter. During this tests, the pressure which applied on the specimens is raised up to 6000 kPa and maintained for 24 hours at each load increments. In some experiments, after waiting for 72 hours, second and third days' settlements are observed too. In addition, keeping the diameter of sample constant, some experiments are conducted on different height of the spesimens. Furthermore, collapse tests are carried out to investigate the effect of water content change on the consolidation behavior. After these experimental studies it is observed that the consolidation properties of old waste disposal site soil taken into consideration has continuously changed and the amount of settlements are large. Due to these properties, it is understood that the consolidation properties of old waste disposal site soil of Ankara - Tuzluçayır is different from that of other familiar soils. Science code :624.01.01 Key words :Organic soil, solid waste, landfill, consolidation, settlement. Page numbers : 1 1 9 Adviser : Associate Professor Dr. Murat Moilamahmutoğlu