Silviyan araknoid kist tanısı ile cerrahi tedavi ve takip yapılan hastaların semptomatik ve radyolojik açıdan retrospektif olarak değerlendirilmesi
Symptomatic and radiological retrospective evaluation of surgical treatment and follow-up patients with diagnosis of sylvian arachnoid cysts
- Tez No: 681409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET TURAN SÜSLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, silviyan araknoid kist nedeni ile cerrahi olarak tedavi edilmiş hastalarda klinik semptomlar, bulgular ve görüntüleme parametrelerindeki değişimin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM: 2010-2020 yılları arasında kayıtlı olan ve cerrahi tedavi uygulanmış pediatrik yaş grubundan 27 silviyan araknoid kist hastasının bilgileri ve radyolojik görüntülemeleri retrospektif bir şekilde incelenmiştir. Çalışmada silviyan yerleşimli olarak tespit edilen araknoid kistlerde cerrahi tedavi ile semptomatik/radyolojik düzelmenin klinik açıdan en az %50 olacağı öngörüldüğünde (literatür verilerine göre yapılan analiz ile hesaplanan etki büyüklüğü (d) = 0,62), çalışmanın primer sonuç değişkenine yönelik analizlerde en az %80 çalışma gücüne ulaşılabilmesi için, çalışmanın %5 tip-1 hata ve çift yönlü hipotez tasarımı ile gerçekleştirilebilmesi için en az 24 kişi alınması gerektiği, bu sayıya %10 yanıtsızlık/veri kaybı oranı eklendiğinde çalışmanın toplam örneklem büyüklüğünün 27 kişi olması gerektiği hesaplanmıştır. Örneklem büyüklüğü hesabı G*Power 3.1 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın tanımlayıcı istatistiklerinin sunumunda sayısal veriler için normal dağılım varsayımları karşılandığında ortalama±standart sapma, karşılanmadığında ortanca ve çeyrekler arası aralık değerleri kullanıldı. Kategorik veriler ise sıklık ve yüzdeler ile belirtildi. Çalışmada bağımsız gruplar arasında sayısal veri karşılaştırmaları normal dağılıp dağılmamalarına göre bağımsız gruplar için student-t testi veya Mann-Whitney U testi ile, kategorik veri karşılaştırmaları ise Ki-kare analizi ile yapıldı. Zaman içindeki değişimler için ise sayısal veriler normal dağılıp dağılmamalarına göre bağımlı gruplar Student-t testi veya Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. Çalışmada yapılacak tüm analizler iki yönlü hipotez testleri ve %5 tip-1 hata anlamlılık sınırına göre değerlendirilildi. Analizlerde SPSS 25 (IBM Inc., Armonk, NY, USA) yazılımı kullanıldı. SONUÇ: Bizim çalışmamızda cerrahi yapılan ve takip edilen 27 hastanın 24 ünde semptomlarda belirgin düzelme ve radylojik görüntülerinde; preop hacimlerin 3. ayda ölçülen hacim ile benzer olduğu; 3. ayın 6.ay ve 1. yıl hacimlerinden büyük olduğu, 6. ay ve 1. yıl ölçümlerinin ise benzer olduğu (preop ~ 3. ay > 6. ay ~ 1.yıl) tespit edildi. Araknoid kistlere yaklaşımda hasta bazlı değerlendirilmesi gerektiği cerrahi planlamadan önce mutlaka bir süre klinik takibin gerekli olduğu ve bu konu ile ilgili daha geniş çaplı ve farklı parametrelerde göz önüne alınarak başka çalışmaların da yapılması gerektiği ön planda olmalıdır. Ve yine cerrahi tedavideki amaçlardan en önemlilerinden birinin normal beyin gelişimini engellenmesini önlemek olması unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to retrospectively evaluate the changes in clinical symptoms, findings, and imaging parameters in patients treated surgically for a sylvian arachnoid cyst. MATERIALS AND METHODS: Information and radiological imaging of 27 patients with sylvian arachnoid cysts from the pediatric age group who were registered between 2010 and 2020 and underwent surgical treatment were retrospectively analyzed. When it is predicted that the symptomatic / radiological improvement will be at least 50% clinically with surgical treatment in arachnoid cysts located in sylvian in the study (effect size (d) = 0.62 calculated by the analysis made according to the literature data), to reach at least % 80 working power for the analysis for the primary outcome variable of the study; it was calculated that at least 24 people were required to be carried out with 5% type-1 error and bidirectional hypothesis design and when the 10% unresponsiveness / data loss rate was added to this number, the total sample size of the study should be 27 people. Sample size calculation was performed with G * Power 3.1 software. In the presentation of the descriptive statistics of the study, mean ± standard deviation when the assumptions of normal distribution were achieved for numerical data and median and interquartile range values were used when they were not achieved. On the other hand, categorical data were specified with frequencies and percentages. In the study, comparisons of numerical data between independent groups were made by student-t test or Mann-Whitney U test. According to whether they were normally distributed and categorical data comparisons were made by Chi-square analysis. For the changes over time, dependent groups were compared using Student-t test or Wilcoxon test according to whether numerical data were normally distributed or not. All analyzes to be made in the study were evaluated according to two-way hypothesis tests and 5% type-1 error significance limit. SPSS 25 (IBM Inc., Armonk, NY, USA) software was used for analysis. RESULT: In our study, in 24 of 27 patients who underwent surgery and were followed up, marked improvement in symptoms and radiological images; It was determined that the pre-op volumes were similar to the volume measured at post-op 3 months; the 3rd month was larger than the 6th and 1st year volumes and the 6th month and 1st year measurements were similar (preop ~ 3rd month> 6th month ~ 1st year). In the approach to arachnoid cysts, it should be in the foreground that clinical follow-up is required for a period of time before surgical planning, which should be evaluated on a patient-based basis and that other studies should be carried out, taking into account the larger scale and different parameters. Together with that, it should not be forgotten that one of the most important goals of surgical treatment is to prevent normal brain development impairment.