The interaction between policy uncertainties and climate change: Evidence from emerging and developed countries
Politika belirsizlikleri ve iklim değişikliği arasındaki etkileşim: Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler örneği
- Tez No: 913290
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN OKAY AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yirmi birinci yüzyılın başlangıcından bu yana, dünyada birçok kez yüksek ekonomi politika belirsizliği (EPB) dönemi yaşanmıştır. İklim değişikliğinin son zamanlardaki yansımaları, iklim politika belirsizliklerine (İPB) ilişkin endişeleri de artırmıştır. Bu tez, gelişmekte olan ülkeler (GOÜ) ve gelişmiş ülkelerde EPB ve İPB'nin iklim değişikliği ile etkileşimini incelemektedir. Aynı zamanda refah ile çevresel bozulma arasında ters U şeklinde bir eğri öneren Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezini de test etmektedir. Bu amaçla, EPB'li Model 1 ve İPB'li Model 2 olmak üzere iki model oluşturulmuştur. Havuzlanmış Ortalama Grup (PMG) tahmincisi Model 1 sonuçlarına göre, nüfus iki ülke grubunda da uzun dönemde iklim değişikliği problemini artırmaktadır. EPB, tüketim etkisiyle tutarlı şekilde, enerji ve kirlilik yoğun emtiaların tüketimini azaltarak, GOÜ'lerde uzun dönemde iklim değişikliğini hafifletmektedir. Yenilenebilir enerji tüketimi ise, iki ülke grubunda da kısa dönemde iklim değişikliğini hafifletmekte olup, enerji dönüşümünün iklim değişikliğiyle mücadelede anahtar rol oynadığı ortaya konmaktadır. ÇKE hipotezi ise yalnızca Model 1'de, GOÜ'ler için doğrulanmaktadır. Bu sonuç, GOÜ'lerin temiz teknolojileri daha fazla benimsemesinin olumlu olduğunu ima etmektedir. Model 2'de hiçbir ülke grubu için ÇKE hipotezi doğrulanamazken, İPB'nin kısa dönemde gelişmekte olan ülkelerde iklim değişikliğini hafiflettiği görülmektedir. Tezin ilave analizinde, EİKT ülkelerinde enerjiye ilişkin göstergelerin cari açıkla ilişkisine dair kanıtlar bulunurken, enerji politikalarının ülke ekonomilerinin refahıyla bağlantılı olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the turn of the twenty-first century, the world has experienced many episodes of high economic policy uncertainty (EPU). Recent repercussions of climate change also raised concerns about climate policy uncertainties (CPU). The thesis aims to investigate the interactions of EPU and CPU with climate change for emerging (EME) and developed countries. It also tests Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis that proposes an inverted U-shaped curve between affluence and environmental degradation. Two models were created and tested, Model 1 with EPU and Model 2 with CPU. Pooled Mean Group (PMG) estimations with Model 1 reveal that population escalates climate change in both country groups in the long-term. Consistent with consumption effect, EPU decreases consumption of energy and pollution-intensive commodities and mitigates climate change in EMEs in the long-term. Renewable energy consumption also alleviates climate change in both country groups in the short-term. Thus, energy transition holds the key to tackling climate change. The EKC hypothesis is verified only with Model 1 and for EMEs, implying that they are expected to benefit from increased adoption of clean technologies. In Model 2, EKC hypothesis cannot be verified in any country groups but CPU alleviates climate change in EMEs in the short-term. This might be because of the reliance of economic agents` decisions on current and future policy expectations. In the additional analysis, we find evidence in OECD countries for the interrelation of energy-related indicators with current account deficit. We conclude that energy policies are related to the well-being of countries' economies.