Rekreasyonda liderlik becerileri, katılım motivasyonu ve aktivite sonrası yaşam doyumu arasındaki ilişki: Trekking örneği
Examining the relationship between leadership skills, participation motivation, and post-activity life satisfaction in recreation: A case study on Trekking
- Tez No: 974738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de doğa temelli rekreasyonel faaliyetlerden biri olan trekking etkinliklerine katılan bireylerin katılım motivasyonları, algıladıkları rekreasyon liderliği becerileri ve etkinlik sonrası yaşam doyumları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, 2024-2025 yılları arasında 18 yaş ve üzeri bireylerden oluşan 467 kişilik bir örneklemle gerçekleştirilmiştir. Örneklem, kolayda ve kartopu örnekleme yöntemleriyle belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Katılım Motivasyonu Ölçeği, Rekreasyon Liderlik Becerileri Ölçeği ve Aktivite Sonrası Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde açıklayıcı istatistikler, doğrulayıcı faktör analizi (DFA), güvenilirlik analizi ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. DFA sonuçlarına göre tüm ölçeklerin yapı geçerliliği yüksektir; güvenilirlik analizlerinde ise ölçeklerin Cronbach Alpha değerleri ,892 ile ,975 arasında değişmiştir. Elde edilen bulgular, katılım motivasyonu ve liderlik becerilerinin, aktivite sonrası yaşam doyumu üzerinde pozitif ve anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Regresyon analizine göre liderlik becerilerinin yaşam doyumu üzerindeki etkisi β=,614; p=,000 düzeyinde, katılım motivasyonunun yaşam doyumu üzerindeki etkisi ise β=,463; p=,000 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Bu sonuçlar, doğa temelli etkinliklerde liderlik kalitesinin ve bireysel motivasyonun, katılımcıların aktivite sonrası yaşam doyumları üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermektedir. Araştırma bulguları hem teorik literatüre katkı sağlamakta hem de rekreasyon alanında görev alacak liderlerin eğitimine yönelik uygulamalı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to survey relationships between individualistic attendance motivation, percieved recreation leadership skills and post-activity life satisfaction of human beings that participate in trekking, one of the outdoor recreational activities in Türkiye. The study has been performed with a sample of 467 individuals aged 18 and over between the years of 2024 and 2025. The sample has been ascertained by convenience and snowball sampling methods, thereby attendance motivation scale, recreation leadership skills scale and post-activity life satisfaction scale are utilized as data gathering tools in the research. Additionaly, descriptive statistics, confirmatory factor analysis (CFA), reliability analysis and multiple regression analysis have been carried out for data analysis. Just as CFA produces supreme construct validity, reliability analysis comes up with result indicating that Cronbach Alpha values varies from ,892 to ,975 as well. Therefore, research findings reveal that attendance motivation and leadership skills have expressive and positive impacts on post-activity life satisfaction. As for the effects of regression leadership skills and attendance motivation on post-activity life satisfaction are found meaningful at levels of β=,463; p=,000 and β=,463; p=,000, respectively. In conclusion, the results obtained indicates that leadership skills and individual motivation has played a decisive role in post-activity life satisfaction in such outdoor activities. Moreover, research findings not only contribute literature in theory but also put forward practical tips for trainings of leaders that are assigned in recreational field.