Keman eğitiminde entonasyon becerisinin geliştirilmesine yönelik hazırlanan öğretim programının etkililiği
Effectiveness of the teaching program prepared to improve intonation skills in violin education
  1. Tez No: 681482
  2. Yazar: CANER KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY AKGÜL BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı, kemanda duruş-tutuş bozukluklarının giderilmesi ve sağ el-sol el becerilerinin geliştirilmesine yönelik hazırlanan öğretim programının, öğrencilerin entonasyon becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmanın modeli açımlayıcı sıralı karma yöntemdir. Nicel boyutta tek grup öntest-sontest desen kullanılmış, nitel boyutta ise yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Çalışmaya 2018-2019 eğitim öğretim yılında BAİBÜ Eğitim Fakültesi GSEB MEABD Lisans 1. ve 2. Sınıf düzeyimde eğitim gören 6 öğrenci katılmıştır. Deney süreci boyunca haftada 1 ders saati olmak üzere toplam 13 haftalık öğretim programı uygulanmıştır. Öğretim programının etkililiğini ölçmek üzere üç görev belirlenmiştir: I. pozisyonda entonasyon doğruluğu, hıza göre entonasyon doğruluğu ve I-III geçişli etütte entonasyon doğruluğu. Bu amaçla belirlenen etüt ve egzersizler Studio One 3 programı ile kaydedilmiş, entonasyon hataları Melodyn Studio 4.0 programı aracılığıyla cent bazında hesaplanarak sayısal verilere dönüştürülmüştür. Öntest-sontest sonuçları arasındaki anlamlılık düzeyinin belirlenmesi için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen sonuçlara göre, duruş-tutuş bozukluklarının giderilmesi ve sağ el - sol el becerilerinin geliştirilmesine yönelik hazırlanan öğretim programının, öğrencilerin birinci pozisyonda entonasyon hatalarını, hıza bağlı entonasyon hatalarını ve I-III pozisyon geçişli çalmada entonasyon hatalarını azalttığı tespit edilmiştir. Nitel boyutta alınan öğrenci görüşlerine göre, katılımcılar uygulanan öğretim programı doğrultusunda yaşadıkları çeşitli teknik sorunları aştıklarını, bu sorunların giderilmesi ile pek çok açıdan keman çalma becerilerinin geliştiğini ve bunun da çalışma isteklerini artırdığını ifade etmiş ayrıca bu çalışmaların entonasyon, hız ve pozisyon geçme becerilerini anlamlı ölçüde geliştirdiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the curriculum prepared for eliminating posture-holding disorders and improving right-left hand skills on the intonation skills of violin students. The model of the research is the explanatory sequential mixed methods. In the quantitative dimension, a single group pretest-posttest design was used, and in the qualitative dimension, the structured interview technique was applied. In the 2018-2019 academic year, six students from BAIBU Department of Music Education undergraduate 1st and 2nd grades participated in the study. During the experimental period, a 13-week teaching program was applied, one lesson per week. Three tasks are determined to measure the effectiveness of curriculum on the students' intonation accuracy skills: I position, speed and I-III shifting. The studies and exercises determined to measure the effectiveness of the curriculum were recorded with the Studio One 3 program and the entonation errors were calculated in cents and converted into numerical data through the Melodyn Studio 4.0 program. Wilcoxon Signed Ranks test was used to determine the level of significance between the pretest-posttest results. Descriptive analysis method was used in the analysis of qualitative data. According to the results obtained from the quantitative dimension of the research, it was determined that the curriculum prepared for eliminating posture-holding disorders and improving right-left hand skills significantly reduced students' intonation errors in the first position the intonation errors due to speed and intonation errors in I-III shifting playing. According to the students' opinions taken in the qualitative dimension, the participants stated that that they had overcome various technical problems in line with the curriculum applied, that their violin playing skills improved in many respects with the elimination of these problems, which increased their willing to play and practice violin, and that these studies significantly improved their intonation, speed and shifting skills.