Triple negatif meme kanseri hastalarının serum K2 vitamini ve uc-MGP seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum vitamin K2 and uc-MGP levels in patients with triple negative breast cancer
  1. Tez No: 681492
  2. Yazar: FATİH SAÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY, DR. İREM ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Hedefe yönelik tedavisi bulunmayan, agresif seyreden, genç yaşta insidansı fazla olan triple negatif meme kanserlerinde hücre serisi çalışmalarında, antiproliferatif ve proapoptotik etkileri gösterilen K2 vitamini ile yine çalışmalarda iyi sağkalım göstergesi olduğu gösterilmiş olan uc-MGP serum seviyelerini meme kanseri hastalarında klinik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Dışlama kriterleri bulunmayan, onkoloji kliniğinde takip edilen, ikinci bir malinitesi bulunmayan 152 meme kanseri hastası ile herhangi bir kanser öyküsü bulunmayan dahiliye polikliniğe başvurmuş, sağlıklı, gönüllü, 28 kadının rutin tahliller esnasında alınmış ve -80 derecede saklanmış artan serumlarından K2 vitamini ve ucMGP seviyeleri ELİSA yöntemi ile çalışıldı. Hasta dosyalarından klinik ve demografik veriler kayıt altına alındı. Gruplar arasındaki meme kanseri risk faktörlerini de içeren klinik ve demografik farklılıklar ile serum K2 vitamini ve uc-MGP seviyeleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Triple-negative breast cancer is a malignancy without a targeted therapy option and has an aggressive course and a high incidence at the younger age. In the preclinical studies, the antiproliferative and proapoptotic effects of vitamin K2 on cancer cell lines have been demonstrated. Moreover, the studies have shown that ucMGP may be an indicator for a higher survival rate in some cancers. We aimed to investigate serum vitamin K2 and uc-MGP levels in breast cancer patients. Materials and Methods: Vitamin K2 and ucMGP levels were measured with elisa kits from the serum of 152 breast cancer patients who did not have exclusion criteria and second malignancy and who were followed up in the oncology clinic, and 28 healthy volunteers who applied to the internal medicine outpatient clinic without any cancer history and exclusion criteria. Clinical and demographic data were recorded from the patient files. Clinical and demographic differences between the groups, including breast cancer risk factors, and serum vitamin K2 and uc-MGP levels were compared.