Ekstrasellüler genom materyallerinin meme kanseri üzerine etkisi
The effect of extracellular genome materials on breast cancer
- Tez No: 911606
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SÖZER TOKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Meme kanseri, her yıl 2 milyondan fazla yeni vaka ile kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür. Kanser hücrelerinde gözlemlenen genomik kararsızlık kanserin ilerlemesinde kritik bir rol oynar. Kanser hücrelerinin kan ve lenfatik sistemler aracılığıyla sağlıklı hücrelere yayılıp onları etkileme süreci metastaz olarak adlandırılır. Bu süreçte, kanser hücreleri tarafından salgılanan ekstraselüler veziküller ve hücre dışı DNA (hdDNA) gibi ekstrasellüler genom materyallerin (EGM), sağlıklı hücrelerde genomik kararsızlık oluşturma potansiyeli ve metastazdaki rolü büyük ölçüde bilinmemektedir. Bu bağlamda, hipotezimiz“Meme kanseri hücrelerinden kaynaklanan EGM'lerin genometastaz mekanizmasıyla sağlıklı hücrelerde genomik kararsızlığı tetiklediği”yönündedir. Yöntem: Çalışmamızda, meme kanseri MCF-7, SKBR3 ve MDA-MB231 hücre hatları ile Luminal A, HER2 pozitif (HER2+) ve Üçlü Negatif alt gruplara ait hastaların ameliyat öncesi ve sonrası perifer kan örnekleri ile ameliyat sonrası alınan doku örneklerinden izole edilen EGM'ler kullanılarak bir in-vitro sağlıklı hücre-kanserleşme modeli oluşturulmuştur. Çalışmada, Luminal A tanısı almış 13 hasta, HER2(+) tanısı almış 5 hasta ve Üçlü negatif tanısı almış 2 hasta kullanılmıştır. Bu kurguda, hücre hatlarından ve hastalardan elde edilen EGM'ler için optimum miktar tespit edilmiş ve akabinde eksozom (5 mg/ml), hdDNA (2 ng/µl) ve toplam serum (100 µl) sağlıklı meme epitel hücre hattı MCF10A (5x104 hücre) üzerine pasif transfekte edilmiş ve transfekte edilmemiş kontrol MCF10A hücreleriyle kıyaslanmıştır. Çalışma kapsamında, apoptoz tayini, hücre göçünü değerlendirmek için migrasyon analizi, iki katına çıkma süresi ölçümleri, mRNA transkriptom analizi ve bu analizlerden elde edilen verilere dayanarak seçilen genomik kararsızlıkla ilişkili genlerin anlatım deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: İn-vitro deneylerde hücre hatlarından ve hastalardan elde edilen EGM'lerin MCF10A hücrelerinde kontrol hücrelerine kıyasla apoptoz ve migrasyon seviyelerinde anlamlı bir artışa yol açtığı gözlemlenmiştir (p0.91).
Özet (Çeviri)
Objektive: Breast cancer is the most common type of cancer among women, with over 2 million new cases diagnosed annually. Genomic instability observed in cancer cells plays a critical role in cancer progression. The process by which cancer cells spread through the blood and lymphatic systems to healthy cells is referred to as metastasis. In this process, extracellular genomic materials (EGMs) such as extracellular vesicles secreted by cancer cells and cell-free DNA (cfDNA) have the potential to induce genomic instability in healthy cells; however, their role in metastasis remains largely unknown. In this context, our hypothesis is that "EGMs derived from breast cancer cells trigger genomic instability in healthy cells through the genometastasis mechanism. Methods: In our study, an in vitro healthy cell-cancer model was created using pre- and postoperative peripheral blood samples and EGMs isolated from postoperative tissue samples of patients with breast cancer MCF-7, SKBR3 and MDA-MB231 cell lines and Luminal A, HER2 positive (HER2+) and Triple Negative subgroups. The study included 13 patients diagnosed with Luminal A, 5 patients with HER2(+), and 2 patients with Triple-Negative breast cancer. In this framework, the optimal amounts of EGMs obtained from cell lines and patients were determined. Subsequently, exosomes (5 mg/ml), cfDNA (2 ng/µl), and total serum (100 µl) were passively transfected onto a healthy breast epithelial cell line, MCF10A (5x10⁴ cells), and compared with non-transfected control MCF10A cells. The study included apoptosis assays, migration analyses to evaluate cell motility, doubling time measurements, mRNA transcriptome analysis, and expression studies of genes associated with genomic instability, selected based on the transcriptome data. Results: In in vitro experiments, EGMs obtained from cell lines and patients were observed to cause a significant increase in apoptosis and migration levels in MCF10A cells compared to control cells (p0.91).