Meme kanserli hastalarda GGT5 ve GGT7 ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of GGT5 and GGT7 expressions in breast cancer patients
  1. Tez No: 496892
  2. Yazar: DİLEK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gama-glutamiltransferaz (GGT) düzeylerinde yükselme olan bireylerde meme kanseri riskinde artış olduğu bildirilmiştir. Genom araştırmaları, GGT1'in yanı sıra, insan genomunun ek ilgili genler veya diziler içerdiğini göstermiştir. Amino asit dizileri açısından, GGT1'e önemli benzerlik gösteren genler (GGT5 ve GGT7) tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, meme kanserinin moleküler alt tiplerinde GGT5 ve GGT7 gen ekspresyonlarını değerlendirmektir. Bu amaçla, meme kanseri tanısı konmuş 58 hastadan meme dokusu örnekleri alındı. Bu hastalar, östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR), İnsan epidermal büyüme faktör reseptör 2 (HER2) ve Ki67 antijeni moleküler belirteçleri kullanılarak; Luminal A, Luminal B, HER2(+), Luminal B-HER2(+) ve triple negatif olmak üzere beş alt gruba ayrıldı. Kontrol dokusu olarak, meme küçültme ameliyatı için kliniğe başvuran 8 sağlıklı kişiden alınmış meme dokuları da çalışmaya dahil edildi. Meme kanseri hastalarının ve sağlıklı kontrollerin normal ve tümörlü doku örneklerinde GGT5 ve GGT7 mRNA ekspresyonları qRT-PCR yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca, serum örneklerinde GGT aktivitesi ve glutatyon (GSH) düzeyleri sırasıyla spektrofotometrik ve ELISA yöntemleriyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
An increased risk of breast cancer has been reported in individuals with elevated levels of gamma-glutamyl transferase (GGT). Genome research indicated that besides GGT1, the human genome contains additional related genes or sequences. From the perspective of amino acid sequences, genes with substantial similarity (GGT5 and GGT7) to GGT1 have been identified. The aim of this study was to evaluate the gene expressions of GGT5 and GGT7 in molecular subtypes of breast cancer. For that purpose, tissue samples were taken from 58 patients diagnosed with breast cancer. These patients were divided into five subgroups using molecular markers of estrogen receptor, progesterone receptor, human growth factor receptor 2, and Ki67 antigen: Luminal A, Luminal B, HER (+), Luminal B-HER (+) and triple negative. As controls, 8 healthy persons admitted to the clinic for breast reduction surgery were also included to the study. mRNA expressions of GGT5 and GGT7 in normal and tumour tissue samples of breast cancer patients and healthy controls examined by qRT-PCR method. In addition, GGT activity and glutathione (GSH) levels in serum samples were measured by spectrophotometric and ELISA methods, respectively.