The extremal solution to conformable fractional differential equations involving integral boundary condition
İntegral sınır koşulları içeren conformable kesirli diferansiyel denklemlerde extrem çözüm
- Tez No: 681509
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT MUTLU ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde gerekli temel tanımlar ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde ise conformable kesirli diferensiyel denklemler olarak adlandırılan kesirli diferensiyel denklemlerin monoton yineleme tekniğini kullanarak ekstrem çözümlerin varlığı incelenmiştir. Dördüncü bölüm de Riemann-Stieltjes integral sınır koşullarını içeren conformable kesirli diferensiyel denklemlerin pozitif çözümleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise tartışma ve sonuca yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of five parts. The first chapter is devoted to the introduction and a general literature information is given. In the second chapter, necessary basic definitions and concepts are given. In the third chapter, the existence of extreme solutions by using monotone iteration technique of fractional differential equations called conformable fractional differential equations is examined. In the fourth chapter, positive solutions of conformable fractional differential equations including Riemann-Stieltjes integral boundary conditions are studied. In the fifth chapter, discussion and conclusion are included.