Effectiveness of R&D tax incentives in Turkey
Türkiye'de Ar-Ge vergi teşviklerinin etkinliği
  1. Tez No: 681515
  2. Yazar: EKİN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) vergi teşviklerinin etkinliğini seçim yanlılığını düzelten ve teşvikten yararlananlar üzerindeki ortalama etkiyi (ATT) tahmin etmeyi sağlayan eğilim skoru eşleştirmesi (PSM) yöntemiyle araştırmaktır. Bu amaçla, Ar-Ge vergi teşviklerinin özel sektörün Ar-Ge yoğunluğunu (firmanın net Ar-Ge harcamalarının toplam ciroya oranı) artırdığı hipotezi test edilmiş ve Ar-Ge vergi teşviklerinin etkinliği girdi katkısallığı çerçevesinde incelenmiştir. Ar-Ge vergi teşviklerinin özel sektörün Ar-Ge yoğunluğunu artırmada etkili olup olmadığı ve ne ölçüde ek Ar-Ge yoğunluğu yarattığı soruları yanıtlanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Ar-Ge vergi teşvikleri özel sektör Ar-Ge yoğunluğu üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Ancak Ar-Ge vergi teşvik çarpanı 0 ile 1 arasında olduğundan söz konusu etki sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of research and development (R&D) tax incentives in generating additional business R&D expenditures in Turkey by applying propensity score matching (PSM) to correct any selection bias and to estimate the average treatment effect on the treated (ATT). For this purpose, the hypothesis that“R&D tax incentives increase business sector R&D intensity (the ratio of firm's net R&D expenditures to total turnover)”is tested and the effectiveness of R&D tax incentives is examined in the context of input additionality. The questions of whether R&D tax incentives are effective in increasing business sector R&D intensity and to what extent R&D tax incentives produce additional R&D intensity are answered. According to the results, R&D tax incentives have a positive effect on business sector R&D intensity. However, the effect is limited since the R&D tax incentive multiplier is between 0 and 1.