Dondurulmuş boğa spermatozoonlarının progressif motilitesi, kinematik parametreler ve mitokondriyal membran potansiyeli üzerine çözdürme sonrası farklı sıcaklık ve bekletme sürelerinin etkileri
The effects of different temperatures and incubation times after thawing on progressive motility, kinematic parameters and mitochondrial membrane potential in frozen bull spermatozoa
- Tez No: 681516
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, dondurulmuş boğa spermasının çözdürme sonrası yüksek mitokondriyal membran potansiyeli, motilite ve kinematik hız parametre değerleri üzerine farklı inkübasyon süreleri ve sıcaklık derecelerinin etkisini araştırmaktı. Çalışmada dört farklı boğanın 0,25 ml'lik payetlerdeki dondurulmuş sperma örnekleri kullanıldı. Payetler, 38°C'deki su banyosunda 25 saniye boyunca çözdürüldü. Çözdürüldükten sonra, bir CASA sistemi kullanılarak sperm motilitesi ve kinematik parametreler belirlendi. Sperm mitokondriyal membran potansiyeli ise JC-1 floresan ayracı kullanılarak flow sitometri ile incelendi. Çözdürüldükten sonra farklı sıcaklık derecelerine (35°C, 22°C ve 5°C) ve inkübasyon sürelerine (hemen, 10 ve 20 dakika) maruz bırakılan sperma örneklerinin motilite, sperm kinematik parametreleri ve yüksek mitokondriyal membran potansiyeli araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effect of different incubation times and thermal conditions on sperm high mitochondrial membrane potential, sperm motility and kinetic parameters after thawing in frozen bull semen. In the study, frozen semen samples, in straws of 0,25 ml, from four different bulls were used. Straws were thawed for 25 seconds in water baths at 38°C. After thawing, the sperm motility and kinetic parameters determined using a CASA system and the sperm mitochondrial membrane potential examined using JC-1 by flow cytometry. Total and progressive motility, sperm kinetic parameters and high mitochondrial membrane potential were investigated in different thermal conditions (35°C, 22°C and 5°C) and incubation times (immediately, 10 and 20 minutes) after thawing.