Covid-19 tanısı ile başvuran hastalarda varolan karaciğer yağlanmasının hastaların gelişlerindeki karaciğer testlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of existing fatty liver in patients with covid-19 on liver tests during admission
- Tez No: 681532
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN KAV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: 2019 Aralık ayı sonunda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin Ülke Ofisi tarafından Vuhan şehrinde nedeni bilinmeyen pnömoni vakalarının olduğu rapor edilmiştir. Ocak 2020 tarihinde bu pnömoni vakalarının etkeni yeni bir koronavirüs (2019- nCoV) olarak isimlendirilmiştir. 2019- nCoV'un neden olduğu hastalık COVID-19 olarak tanımlanmıştır. Bu yeni virüs ile SARS CoV arasında yakın benzerlik olduğu bulunmuş ve bu benzerlikden dolayı 2019- nCoV ismi değiştirilerek SARS-CoV-2 ismi verilmiştir. COVID-19'un sistemik etkilerine dair farklı görüşler vardır; bazı raporlarda COVID-19'lu hastaların yarısından fazlasında, değişen seviyelerde karaciğer hastalığı bildirilmiştir. Yapılan çalışmalarda anormal karaciğer test sonuçlarına sahip hastalarda şiddetli hastalığa progresyon riskinin yüksek olduğu öne sürülmüştür. Ancak altta yatan karaciğer hastalığı varlığı ile hastaların gelişindeki prezentasyonları hakkında kesin bir bilgi yoktur. Toplumda sık görülen Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) bu hastaların gelişlerindeki karaciğer testlerini ne oranda değiştirdiği konusunda belirli bir bilgi olmadığını gördük. Muhtemelen COVİD 19 ile yatırılan hastaların bir kısmında NAYKH da bulunmakta, belki de hastalığın prezentasyonu ve seyrini etkilemektedir. Biz çalışmamızda varolan karaciğer yağlanmasının hastaların geliş anındaki karaciğer testlerine etkisini araştırdık. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma 11 Mart 2020- 15 Haziran 2020 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi pandemi kliniklerinde yatan ve ya COVİD-19 polkliniğinde takip edilen hastalarda retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Başvuru sırasında karaciğer testi veya torakal tomografisi olmayanlar, hepatit B ve alkolik siroz tanısı olan hastalar dışlandı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan RT-PCR sonucu ve ya ELISA ya da hızlı antikor testleri gibi serolojik testlerinin sonucu pozitif olanlar, RT-PCR sonucu negatif ve BT sonucu COVİD-19 için tipik ve ya COVİD-19 ekarte edilemez şeklinde raporlananlara COVİD-19 tanısı kondu. RT-PCR sonucu negatif ve BT sonucu COVİD-19 ile uyumsuz ve ya pnömoni bulgusu yok şeklinde raporlanan hastalarda COVİD-19 tanısı dışlandı ve kontrol grupuna dahil edildi. Hastaların toraks tomografisindeki en alt segmentlerde karaciğer ve dalak dokusu karaciğer yağlanması açısından değerlendirildi. COVİD-19 tanılı hastaların BT sonuçlarına göre karaciğer yağlanması olan ve olmayan hastaların başvuru sırasındaki karaciğer testleri karşılaştırıldı. COVİD-19 tanılı ve karaciğer yağlanması olan hastaların başvuru sırasındaki karaciğer testlerinin COVİD-19' dan bağımsız olarak yüksek olacağı varsayıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 23 programı kullanıldı. Sonuçlar: Çalışmada toplam 517 hastanın verisi değerlendirildi. Başvuru sırasında karaciğer testi ve ya torakal tomografisi olmaması nedeniyle 84 hasta, hepatit B tanılı 8 hasta ve alkolik sirozlu 1 hastanın dışlanması ile COVID-19 tanısı şüphesi ile polklinik başvurusu olan ve servis ve ya yoğun bakıma interne edilen toplam 424 hasta dahil edilmiştir. Araştırmada yer alan hastaların %53,1'i erkek, %46,9'u kadındı. Ayrıca hastaların yaş ortalaması 45,61±16,82 (Min.: 18 – max.: 96)dir. Hastaların 196'sının takipte kronik hastalığı vardı. Bu hastaların 70 hastanın (35.71 % ) HT, 53 hastanın(%27.04) tip2 DM ve 14 hastanın (%7.14) Hiperlipidemi tanısı vardı . 176 hasta başvuru sırasında kronik hastalıkları için düzenli ilaç kullanmaktaydı. USG ve BT ile daha önceden karaciğer yağlanması tanısı alan 16 hasta vardı. Hastaların 321'ine (% 75.7 ) COVİD-19 tanısı kondu. 400 hastanın VKİ verisi mevcutdu. Hastaların %51.1'i fazla kilolu (%34.8) ve obezdi (%16.3). Hastaların % 27.1'ne BT görüntülemesine dayanarak karaciğer yağlanması tanısı kondu. K/D oranı 0.8 altında olan hastalar ağır steatoz olarak kabul edildi ve ağır steatoz hastaların %10.6'sında mevcutdu. Çalışmaya dahil edilen hastaların karaciğer test değerlerinin ortancası : ALT 19.0, AST 24.0 , ALP 75.0, GGT 24.0, bilirubin total 0.51, indirekt bilirubin 0.40, direkt bilirubin 0.11. COVİD-19 tanılı ve karaciğer yağlanması olmayan hastalarda karaciğer testlerinin ortancası: ALT 18.0 , AST 23.0, ALP 73.0, GGT 19.0, total bilirubin 0.48, indirekt bilirubin 0.37, direkt bilirubin 0.11. COVİD-19 tanılı ve karaciğer yağlanması olan hastalarda karaciğer testlerinin ortancası : ALT 29.0 ,AST 29.0 ,ALP 78.0,GGT 38.0 ,total bilirubin 0.60, indirekt bilirubin 0.45 ,direkt bilirubin 0.13.
Özet (Çeviri)
Introduction: At the end of December 2019, the World Health Organization (WHO) China Country Office reported cases of pneumonia of unknown cause in the city of Wuhan. In January 2020, the causative agent of these pneumonia cases was named as a new coronavirus (2019-nCoV). The disease caused by 2019- nCoV has been defined as COVID-19. It was found that there is a close similarity between this new virus and SARS CoV, and due to this similarity, the name 2019-nCoV was changed to SARS-CoV-2. There are different views on the systemic effects of COVID-19; In some reports, varying levels of liver disease have been reported in more than half of patients with COVID-19. Studies have suggested that patients with abnormal liver test results have a high risk of progression to severe disease . However, there is no definite information about the presence of underlying liver disease and the presentations of the patients. We have seen that there is no specific information on how much nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD), which is common in the community, changes the liver tests at their arrival. Probably, some of the patients hospitalized with COVID 19 also have NAFLD, and it may affect the presentation and course of the disease. In our study, we investigated the effect of existing fatty liver on liver tests at the time of admission. Patients and Methods: This study was conducted retrospectively in patients hospitalized in Hacettepe University Hospital pandemic clinics or followed up in COVID-19 outpatient clinics between March 11, 2020 and June 15, 2020. Patients who did not have a liver test or thoracic tomography at the time of admission, patients with a diagnosis of hepatitis B and alcoholic cirrhosis were excluded. Among the patients included in the study, those who had positive results of RT-PCR and serological tests such as ELISA or rapid antibody tests, those whose RT-PCR result was negative and whose CT result was typical for COVID-19 or COVID-19 could not be ruled out, were diagnosed with COVID-19. COVID-19 diagnosis was excluded and included in the control group in patients whose RT-PCR results were negative and CT results were reported to be incompatible with COVID-19 or as no sign of pneumonia. Liver and spleen tissues in the lowest segments of the patients on thoracic tomography were evaluated in terms of fatty liver. Liver tests of the patients with and without fatty liver diagnosed with COVID-19 were compared. It was assumed that liver tests of patients with COVID-19 diagnosis and fatty liver at the time of admission would be high regardless of COVID-19. SPSS 23 program was used for statistical analysis. Results: Data of a total of 517 patients were evaluated in the study. 84 patients without liver test or thoracic tomography at admission, 8 patients a diagnosis of hepatitis B and 1 patient with alcoholic cirrhosis were excluded. A total of 424 patients who applied to an outpatient clinic with suspicion of COVID-19 diagnosis and were interned to the service or intensive care unit were included in the study. 53.1% of the patients in the study were men and 46.9% were women. In addition, the average age of the patients is 45.61 ± 16.82 (Min .: 18 - max .: 96). 196 of the patients had chronic disease at follow-up. Of these patients, 70 patients (35.71%) had HT, 53 patients (27.04%) type 2 DM, and 14 patients (7.14%) had hyperlipidemia. 176 patients were using regular medication for their chronic diseases at the time of admission. There were 16 patients who were previously diagnosed with fatty liver by USG and CT. A diagnosis of COVID-19 was made in 321 (75.7%) of the patients. BMI data of 400 patients were available. 51.1% of the patients were overweight (34.8%) and obese (16.3%). Based on CT imaging, 27.1% of the patients were diagnosed with fatty liver. Patients with a L / S ratio of less than 0.8 were considered as severe steatosis and severe steatosis was present in 10.6% of the patients. The median of liver test values of the patients included in the study: ALT 19.0, AST 24.0, ALP 75.0, GGT 24.0, bilirubin total 0.51, indirect bilirubin 0.40, direct bilirubin 0.11. The median of liver tests in patients with COVID-19 and without fatty liver: ALT 18.0, AST 23.0, ALP 73.0, GGT 19.0, total bilirubin 0.48, indirect bilirubin 0.37, direct bilirubin 0.11. Median of liver tests in patients with COVID-19 diagnosis and fatty liver: ALT 29.0, AST 29.0, ALP 78.0, GGT 38.0, total bilirubin 0.60, indirect bilirubin 0.45, direct bilirubin 0.13.