Thomas Hardy as a meliorist or Victorian Age eco-fictionist
Bir meliorist ya da Viktorya Dönemi eko-kurgucusu olarak Thomas Hardy
- Tez No: 681540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Thomas Hardy'nin romanları incelendiğinde Viktoria Dönemi eko-kurgucusu olabileceği izlenimi uyandırmaktadır. Hardy karamsar bir romancı olarak bilinir ve ana karakterlerini kendi kaderlerinin köleleri olarak göstermeye çalışmak ile suçlanır. Hardy ise kendisini iyi davranışlarla dünyanın daha iyi bir yer olabileceğine inanan bir meliorist olarak görür. Roman yazarının duygularını ifade ederken farklı açıları seçmesi, Durbervillerin Tess isimli eserinde yüzyıllar öncesinde inşa edilen Stonehenge'i olay yeri olarak kullanması veya Yuvaya Dönüş'te Eustacia'nın geleceği görmek için dürbün kullanması gibi dönemin sınırlarını zorlamaya çalıştığı görülür. O geçmişi bir olay yeri olarak kullanırken gelecekte dünyanın başına gelecek olan felaketleri de önceden sezer. Hardy, 21. Yüzyılda doğanın yaklaşan felaketine kayıtsız olan bireyleri uyandırmak amacıyla acil durum çağrısı olarak doğayı, kır yaşamını idealleştirir. Bu çalışma, Thomas Hardy'ninTess of the Durbervilles, Far from the Madding Crowd, Under the Greenwood Tree, The Woodlanders vethe Return of the Nativeisimli romanları ile insanlığa uyarılarda bulunan bir Viktoria Dönemi eko-kurgucusu olabileceğiniortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
When Thomas Hardy's novels are analyzed, they give the impression that he can be a Victorian Age eco-fictionist. Hardy is known as a pessimistic novelist and is accused of trying to portray his main characters as slaves of their own destinies. However, Hardy names himself as a meliorist who believes that good manners can change the world for the better. It is sensed that the novelist tries to push the limits of the era by his choice of different angles while expressing his emotions. For instance, he uses Stonehenge as a setting in Tess of the D'urbervilles which was built hundreds of years ago and he includes binoculars in hands of Eustacia to see the future in The Return of the Native. While using the past as a setting, he foresees the approaching disasters of the world in the future. Hardy idealizes nature and countryside life as an emergency call to awaken individuals who are indifferent to the approaching catastrophe of nature in the 21st century. Therefore, this study aims to reveal that Thomas Hardy can be a Victorian Age eco-fictionist who warns humanity with his novelsTess of the Durbervilles, Far from the Madding Crowd, Under the Greenwood Tree, The Woodlanders and the Return of the Native.