Thomas Hardy'nin The Return of the Native, Joseph Conrad'ın Lord Jim ve James Joyce'un A Portrait of the Artist as a Young Man adlı romanlarında 'yabancılaşma', benzerlikler ve farklılıklar.
Similarities and differences of alienation in Thomas Hardy's The Return of the Native, Joseph Conrad's Lord Jim and James Joyce's A Portrait of the Artist as a Young Man
- Tez No: 265447
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin amacı `yabancılaşma' kavramının belirleyici özelliklerini ve aşamalarını göz önünde bulundurarak iki çağın dönümünde insanın değişen dünya'ya nasıl cevap verdiğini sunmaktır. Bunun için on dokuzuncu yüzyılın ortalarından Thomas Hardy'nin The Return of the Native, tam çağın dönümüne rastlayan Joseph Conrad'ın Lord Jim ve yirminci yüzyıldan James Joyce'un A Portrait of the Artist as a Young Man adlı romanları, bu değişimin benzerlik ve farklılıklarını sunmak için seçilmiştir.`Yabancılaşma' kelimesi modern insanın duygusal ve sosyal durumunu anlatan bir kelime olduğu için kelimenin gelişimi ve çağrışımları göz ardı edilmemiştir. Bu bağlamda kavramın gelişiminin kısa bir geçmişi verilmektedir.Birinci bölümde Thomas Hardy'nin edebi kişiliği ve yaşadığı dönem belirlendikten sonra The Return of the Native romanında Eustacia Vye'ın Egdon Heath'e ait olmama duygusunun, onu psikolojik ve sosyal yabancılaşmaya ittiği incelenmiştir. Aynı romanın diğer ana karakteri olan Clym Yeobright'ın yaşadığı yabancılaşma, aidiyetsizlik ve idealizm açısından incelenmiştir. İkinci bölümde Joseph Conrad'ın edebi kişiliği ve yaşadığı dönem belirlendikten sonra Lord Jim romanında, Jim'in yaşadığı yabancılaşma aidiyetsizlik ve toplum dışı edilme açılarından incelenmiştir. Üçüncü bölümde James Joyce'un edebi kişiliği ve yaşadığı dönem belirlendikten sonra A Portrait of the Artist as a Young Man romanında Stephen Dedalus'un yaşadığı sosyal ve psikolojik yabancılaşma aidiyetsizlik ve topluma uyumsuzluk açılarından incelenmiştir.Sonuç'ta ise bütün karakterlerin psikolojik ve sosyal yabancılaşma içinde oldukları ve roman yazarlarının kendilerinin de öz yaşamlarında bir tür yabancılaşma yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca bireylerin yabancılaşmaya farklı tepkiler verdikleri gösterilmiş ve bunun ardındaki nedeninin de yazarların dünya görüşünden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to analyse the main characteristics and stages of the term `alienation? and to portray the change of man trying to adapt to a changing world at the turn of centuries by studying Thomas Hardy?s The Return of the Native from the first half of the nineteenth century, Joseph Conrad?s Lord Jim standing just at the turn of the century and James Joyce?s A Portrait of the Artist as a Young Man from the twentieth century.Since the term `alienation? is a modern word expressing the emotional and social state of the modern man in a vast universe an overall view of the word?s development is given.Chapter One comprises a short literary personality analysis of Thomas Hardy and an evaluation of Eustacia Vye?s and Clym Yeobright?s psychological and sociological alienation in the novel The Return of the Native. Chapter Two comprises a short literary personality analysis of Joseph Conrad and an evaluation of Jim?s alienation in the novel Lord Jim. Chapter Three is about the social and psychological alienation of Stephen Dedalus in James Joyce?s novel A Portrait of the Artist as a Young Man which is preceded by a short literary personality analysis of the author.In the conclusion, the social and psychological alienation of the characters and the fact that the writers themselves have gone through a kind of alienation in their own lives is being determined.