Doğu ve Batı feminist ütopyalarında kadın: Sultana'nın Rüyası ve Kadınlar Ülkesi örneği
Woman in Eastern and Western feminist utopias: Sample of Sultana's Dream and Herland
- Tez No: 681568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDAŞ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kadının siyasal, ekonomik ve toplumsal anlamda var olma mücadelesi yüzyıllar boyunca süregelen bir ideoloji olan feminizmin doğmasına sebep olmuştur. Feminizm genel kabul görmüş üç feminist dalga olarak ele alınarak her bir dönemde farklı bakış açılarıyla ataerkilliğe direnmiş, dördüncü dalga ile birlikte günümüze ulaşan çeşitli düşünce akımlarına ayrılmıştır. Bu doğrultuda kadınların yaşadığı gerçekliği anlama, anlatma ve tasavvur etmede tercih edilen en önemli yollardan biri ütopyalardır. Ütopyanın kendisine konu edindiği kaynaklar farklı ideolojik düşünceler barındırmaktadır. Feminist bakış açısını benimseyerek yazılan ütopyalar beraberinde feminist ütopyaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Siyaset teorisi çerçevesinde“Sultana'nın Rüyası”ve“Kadınlar Ülkesi”feminist ütopyaları yazarların biyografilerinin ve bakış açılarının verilmesinin ardından feminist ütopyalar bağlamında karşılaştırılarak analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Women's struggle for existence in the political, economic and social sense has led to the birth of feminism, an ideology that has been going on for centuries. Feminism has been handled as three generally accepted feminist waves and has been divided into various currents of thought that have resisted patriarchy with different perspectives in each period, and have survived to the present day with the fourth wave. In this direction, utopias are one of the most important ways to understand, describe and imagine the reality that women live. The sources that utopia deals with containing different ideological ideas. Utopias written by adopting a feminist perspective have led to the emergence of feminist utopias. Within the framework of political theory, the feminist utopias of“Sultana's Dream”and“Herland”are analyzed by comparing them in the context of feminist utopias after the biographies and perspectives of the authors are given.