Identities in flux: A cartography of feminist artistic practice in the Middle East
Akışkan kimlikler: Orta Doğu'daki feminist sanat pratiğinin bir kartografisi
- Tez No: 805576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, Sama Alshaibi, Nezaket Ekici, Mona Hatoum, Amal Kenawy, Shirin Neshat ve Lamia Joreige gibi altı Orta Doğulu kadın sanatçının işlerini yakından inceleyerek feminist çağdaş sanat pratiğindeki akışkan ve ilişkisel beden ve kimlik biçimlerini araştırıyor. Çalışmaları film, video, performans ve enstalasyon gibi farklı medyalar arasında gidip gelen bu disiplinlerarası kadın sanatçıların pratikleri, benlik/öteki, zihin/beden, doğa/kültür, Doğu/Batı ve insan/insan-olmayan gibi ikilemlerin arasındaki karmaşık ve dinamik etkileşim aracılığıyla kimliğin hareketli, değişken ve bağlantılı bir açıklamasını sunuyor. Bu kadın sanatçılar dişil varoluşun akışkan ve ikilemlerin ötesindeki biçimleriyle meşgul olduklarından, bu tez teorik kapsamı olarak Gilles Deleuze ve Felix Guattari'nin oluş ontolojisinin yanı sıra Rosi Braidotti, Elizabeth Grosz ve Stacy Alaimo'nun Deleuze'den etkilenmiş yeni materyalist ve feminist teorilerini odak noktasına alıyor. Oluş kavramının süreç odaklı ve ilişkisel söz dağarcığını Braidotti'nin“göçebelik”, Grosz'un“bedensellik”ve Alaimo'nun“bedenötesi”kavramlarıyla iç içe geçiren bu çalışma, söz konusu Orta Doğulu sanatçıların kadın kimliğini içinde bulundukları coğrafyalar kapsamında nasıl da açık uçlu, devimsel ve muhtelif bir kavram olarak tasavvur ettiğini öne sürüyor. İrdelediği felsefi teorilerin kartografik potansiyelinden etkilenen bu tez, Orta Doğu'daki feminist çağdaş sanatın hem işlenebilir oluşunu hem de rizomatik bir şekilde birbirine bağlılığını göstermek için seçilen sanatsal külliyatın bir kartografisini sunarak sona eriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the fluid and relational forms of body and subjectivity in the feminist contemporary art practice of selected Middle Eastern women artists – Sama Alshaibi, Nezaket Ekici, Mona Hatoum, Amal Kenawy, Shirin Neshat, and Lamia Joreige. As interdisciplinary practitioners whose works traverse between different media such as film, video, performance, and installation, these women's artistic praxes render a mobile, changeable, and interconnected account of identity via a complex and dynamic interplay between the dualisms of self/other, mind/body, nature/culture, East/West, and human/nonhuman. Since these artists engage in non-fixed and non-dualistic forms of female existence, this thesis employs Deleuze and Guattari's ontology of becoming and the Deleuzian-inflected new materialist feminisms of Rosi Braidotti, Elizabeth Grosz, and Stacy Alaimo as its theoretical scope. Interweaving the process-oriented, durational, and relational vocabulary of the notion of becoming with Braidotti's nomadism, Grosz's corporeality, and Alaimo's transcorporeality, this study discusses the ways in which these Middle Eastern women artists envisage female subjectivity as an open-ended, plural, and transitory composition that is always on the move, through its relational bonds and linkages with divergent bodies, entities, and geographies. Influenced by the cartographic potential of the theories in question, this thesis concludes by presenting a cartographic imagination of the selected artistic canon as a supplementary method for understanding the malleability and rhizomatic interconnectivity of feminist contemporary art in the Middle East.