Savaşta propaganda: Harp mecmuası örneği
Propaganda in war: Harp mecmuası
- Tez No: 681573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÜREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sosyoloji, Defense and Defense Technologies, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Birinci Dünya Savaşı, tüm dünyayı etkisi altına almış ve bu özelliğiyle dünya tarihinde ilk topyekûn savaş olarak literatüre geçmiştir. Tüm dünyada etkisini gösteren savaş rüzgarı, ardında çok sayıda yazılı ve görsel malzeme bırakmıştır. Bu bağlamda savaşın yalnızca cephede, ateş altında sürmediği, cephe gerisinde de tüm yoğunluğuyla yaşandığı ve hissedildiği bir gerçektir. Savaş propagandası bağlamında değerlendirilebilecek ilk üretimler, Birinci Dünya Savaşı döneminde ortaya çıkmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'ndaki savaş propagandasının en önemli örneği olan“Harp Mecmuası”, bu çalışmanın ana malzemesini oluşturmaktadır. Toplam 27 sayıdan oluşan Harp Mecmuası, savaşın İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin gözünden akışını sunmayı amaçlamıştır. Harp Mecmuası, devletin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi koşullar göz önüne alındığında, gerek baskı kalitesi gerek içerik kalitesi bakımından ilginç ve özgün birtakım özelliklere sahiptir. İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne yakın bulunan çok sayıda yazar ve şairin, metin ve şiirlerinin yer aldığı Harp Mecmuası'nda, aynı zamanda, metin içeriğinden çok görsel içerik bulunmaktadır. Bu çalışmada Harp Mecmuası'nın içeriğini oluşturan tüm görsel ve yazılı üretimlerin propaganda çerçevesinde incelenmesi ve analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda nitel veri analiz programı Maxqda'dan yararlanılmış olup karma yöntem izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
World War I affected the entire world and with this aspect entered the literature as the first all-encompassing war in the history of the world. Impacting the whole world, the winds of war left behind quite a number of written and visual findings. War in fact does not only go on under fire at the front; it is also experienced and felt with full intensity behind front lines. The first productions that are able to be evaluated in the context of war propaganda emerged during World War I. As the most significant example of the Ottoman Empires' war propaganda in World War I, Harp Mecmuası [Journal of War] constitutes the main component of this study. Harp Mecmuası consisted of a total of 27 issues that aimed to present the flow of war through the eyes of the Committee of Union and Progress. Harp Mecmuası possessed some interesting and unique features in terms of both print quality and quality of its contents, considering the economic, social, and political conditions of the state at the time. Harp Mecmuası contained quite a number of manuscripts and poems from authors and poets who were close to the Committee of Union and Progress; at the same time, it also had much visual content in addition to the textual content. This study aims to examine and analyze all the visual and written productions making up the content of Harp Mecmuası within the context of propaganda. The study uses the qualitative data analysis program MAXQDA in this context and follows mixed methods.