Türkiye'de eğitim gören misafir askerî personelin (MAP) kültürel etkileşimi ve uyumu
Cultural interaction and adaptation of foreign military personnel (MAP) in Turkey
  1. Tez No: 681572
  2. Yazar: SELÇUK CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yabancı askerî eğitim tarihsel süreç içerisinde her dönem ülkeler arası ilişkilerde belirleyici bir role sahip olmuştur. Ancak Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında yaşanan gelişmeler, yabancı askerî eğitim anlayışında değişimleri beraberinde getirmiştir. Genellikle Soğuk Savaş öncesi sadece ortak düşmana karşı oluşturulan ittifaklar sebebiyle gerçekleştirilen yabancı askerî eğitim, Soğuk Savaş ve sonrası yaşanan süreçte ABD tarafından tasarlanan yeni dünya düzeninde ülkeler arası iş birliği ve askerî yapıların etkileşimleri amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda savaşın ve çatışmaların önlenebileceği düşüncesi üzerine şekillenmeye başlamıştır. Kalıcı dostlukların ve müttefiklerin oluşturulması amacıyla ortaya çıkan fikriyat zaman içerisinde ülkelerin çıkarları doğrultusunda tek yönlü güç ilişkisi bağlamında farklı amaçların eklenmesiyle günümüze kadar ulaşmıştır. Bu kapsamda çalışma birinci bölümde yeni yabancı askerî eğitim yaklaşımları, askerî sosyoloji ve uluslararası ilişkiler bağlamında çeşitli kuram ve kavramlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Yumuşak Güç bağlamında Diplomasi, Kamu Diplomasisi, Askerî Diplomasi, Kültür ve Kültürleşme ilişkisi bu kavramlar arasındadır. Bu bağlamda konunun devamı olarak İkinci bölümde Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, İngiltere ve Türkiye'nin tarihsel süreçte kendi gerçeklikleri ışığında yabancı askerî eğitim anlayışlarında yaşanan değişimler ele alınmıştır. Türkiye'de Kara, Hava, Deniz Harp Okulları ve Sağlık Bilimleri Üniversitesindeki yabancı askerî eğitim ve kültürel yönetimin kurumsal işleyiş ve amaçları ele alınmıştır. 1935-2020 yılları arasında mezun olan öğrenciler ve eğitim alan ülkeler tablolar ışığında gösterilerek Türkiye ve yabancı ülkeler arası ilişki analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yer alan bulgular kısmında Hava Harp Okulu, Deniz Harp Okulu ve Sağlık Bilimleri Üniversitesinde eğitim alan öğrenciler ve ilgili MAP personeli ile yapılan nitel görüşmeler sonucunda ele edilen bulgular yer almaktadır. Bu kapsamda Hava Harp Okulunda eğitim gören 14 misafir askerî öğrenci ile yüzbaşı, teğmen ve bir sivil personel olmak üzere toplam 3 personelle; Deniz Harp Okulunda eğitim gören 8 misafir askerî öğrenci ve albay, yarbay ve yüzbaşı rütbelerinde görev yapan 3 askerî personelle; Sağlık Bilimleri Üniversitesinde eğitim gören 10 misafir askerî öğrenci ile teğmen rütbesindeki askerî personelle görüşme gerçekleştirilmiştir. Toplamda 32 yabancı askerî öğrenci ve 7 ilgili personelle görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmenin ana temaları a) ilişkiler ve düşünceler, b) tutumlar, c) tecrübe ve deneyimler, d) gelecek planlaması, e) etkinlikler, f) öneriler bölümleri şeklinde oluşturularak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ana temalar kapsamında öne çıkan bulgular ışığında tartışma gerçekleşmiştir. Beşinci bölüm olan sonuç bölümünde ise bütünsel bir yaklaşım kapsamında kavramsal, kuramsal çerçeve ve varsayımlar göz önüne alınarak bulgular çerçevesinde ele edilen sonuçlar kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign military training been a determinant in cross-national relations for all periods within the historical process. However, developments during and after the Cold War brought about changes in the understanding of foreign military training. Carried out on account of alliances generally only formed against a common enemy prior to the Cold War, foreign military trainings have begun to take shape around the idea that war and conflict can be avoided in the new world order designed by the USA during and after the Cold War as a result of cross-national cooperation and the interactions of military structures. The ideas that emerged with the aim of forming lasting friendships and allies over time has reached present day with the addition of various goals in the context of unilateral power relations in line with countries' interests. In this context, the first section of the study attempts to explain the new foreign military training approaches through various theories and concepts in the context of military sociology and international relations. Among these concepts are diplomacy in the context of soft power, public diplomacy, military diplomacy, and the relationship of culture and acculturation. As a continuation of the topic in this context, the second section addresses the changes experienced in the understanding of foreign military training in light of the historical self-realities of the United States of America, the People's Republic of China, the European Union, the England, and Turkey, discussing the corporate functioning and purposes of foreign military training and cultural administration in the Military, Air Force, and Naval Academies in Turkey as well as the University of Health Sciences. This section attempts to analyze the relationship between Turkey and foreign countries by exhibiting the students who graduated between 1935-2020 and the countries that received training in the light of tables. The findings section being the third part of the study involves the findings addressed as a result of the qualitative interviews held with the students who've received training at the Air Force Academy, Naval Academy, and University of Health Sciences and the relevant foreign military personnel (MAP). In this context, interviews have been conducted with a total of 3 personnel (1 captain, 1 lieutenant, and 1 civilian) and 14 military guest students being trained at the Air Force Academy, three military personnel (1 colonel, 1 lieutenant, and 1 captain) and eight military guest students being trained at the Naval Academy, and one military personnel (lieutenant) and 10 military guest students being trained at the University of Health Sciences. Interviews were conducted with a total of 32 foreign military students and the seven related personnel. The main themes of the interviews are discussed under the following sections: a.) relationships and thoughts, b.) attitudes, c.) direct observations and experiences, d.) future planning, and f.) suggestions. In the fourth section, a discussion takes place in light of the findings that emerged within the scope of the main themes. The results section, being the fifth part, discusses the results obtained within the framework of the findings by taking into account the conceptual and theoretical framework and assumptions using a holistic approach.