İçten yanmalı motorlarda yağlama yağlarının performansa etkileri üzerine bir araştırma
The Effects of lubrication oil on internal combustion engines performance
- Tez No: 68158
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İÇTEN YANMALI MOTORLARDA YAĞLAMA YAĞININ PERFORMANSA ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Yakup SEKMEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Motor ve makina parçalarının uzun süre arıza yapmadan ve aşınmadan çalışabilmeleri için bakımlarının zamanında ve sistemli şekilde yapılması gerekmektedir. Otomobil firmaları ürettikleri motorlarda kullanılmasını tavsiye ettikleri yağlan ve bunların kullanım peryotlarını vermektedirler. Buna rağmen piyasada çok çeşitli marka ve özelliklerde motor yağlan bulunmakta ve bunlara her geçen gün yenileri ilave edilmektedir. Bu çalışmada, motorlarda yağ kullanım sürelerinin, yağ özelliklerinin değişimine ve motor performansına etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Çeşitli otomobillerden alman değişik marka ve kullanım süresine sahip yağların viskozite değişimleri,katkı maddelerinin durumu, ışık geçirgenliği ve tortu miktarları, aşınma metali miktarları tesbit edilmiş ve yağ numuneleri tek silindirli, dört zamanlı, buji ile ateşlemeli bir motorda test edilerek kullanılmış yağların performansa etkileri araştırılmıştır. Deney sonuçlan tablolar halinde verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.10.00 Yağlama, Motor yağlan 78 Prof. Dr. Mustafa BALCI
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECTS OF LUBRICATION OIL ON INTERNAL COMBUSTION ENGINES PERFORMANCE (Master Thesis) Yakup SEKMEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT Regular maintenance is necessary for engine parts, in order to run them for a high performance and without facing any serious problem, service should be given in time. Automobile companies advise some kinds of oils and oil additives for their products. But, because of new devoloping technologies, day by day, there are so many new kinds of engine oils and oil additives which have different specifictions. In this study, the effects of engine oil changing periods to the oil viscosity changing and to the performance of the engine heve been investigated experimentally. During the experiments, the sama used engine oil samples have been taken from different cars which has got different running durations and they have been examined. The viskozities and colours of these used engine oil samples have been compared with each other. Later on, these used engine oil samples have been tested on a four- stroke, spark- ignition, single cylinder engine in order to see the effect of these samples on the engine performance. The results have been given by tables. Science code Key words Page number Adviser 626.10.00 Lubrication, Engine oil 78 Prof. Dr. Mustafa BALCI