Türkçe konuşan sağlıklı yetişkin bireylerde diadokokinetik hız normatif değerlerinin belirlenmesi ve dizartrik bireylerle karşılaştırılması
Determination of diadocokinetic speed normative values in healthy adult speaking turkish individuals and comparing with dysarthric individuals
  1. Tez No: 681585
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Türkçe konuşan 20-60 yaş arası bireylerin Diadokokinetik Hız normatif değerlerinin ortaya konularak farklı dizartri tipleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Rastgele seçilen 60 sağlıklı birey 20-39 ve 40-60 yaş gruplarına bölünerek incelenmiştir. Çalışmaya 3'ü hipokinetik ve 7'si spastik olmak üzere 10 dizartrik birey alınmıştır. Türkçe konuşan sağlıklı bireylerin Diadokokinetik Hız norm değerleri hem alternatif hareket hızları hem de ardışık hareket hızları açısından Praat yazılımı ile ortaya konulmuş, literatürde yer alan diğer dillerle kıyaslama yapılmıştır. Çalışma sonucuna göre Türkçe konuşan 20-60 yaş arası bireylerin diadokinetik hızları genel olarak literatürdeki diğer dillerle uyumlu bulunmuştur. Diadokokinetik hızın yaşa bağlı olarak azaldığı ancak cinsiyete göre değişmediği tespit edilmiştir. Sağlıklı gruba ait Diadokokinetik hız verilerinde /pa/ve /ta/ üretiminin benzer şekilde bulunurken /ka/ üretimin en düşük, /pataka/ üretiminin ise en yüksek hıza sahip olduğu tespit edilmiştir. Dizartrik gruba ait diadokokinetik hızın sağlıklı gruba göre daha düşük bulunmuştur. Dizartri grupları arasında ise spastik dizartik grubun ise hipokinetik dizartrik gruba göre daha düşük diadokokinetik hıza sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to demonstrate the normative values of diadocokinetic rate of Turkish speaking individuals between the ages of 20-60 and compare them with different types of dysarthria. Randomly selected 60 healthy individuals were divided into 20-39 and 40-60 age groups. Ten dysarthric individuals, 3 hypokinetic and 7 spastic, were included in the study. Diadocokinetic rates norm values of Turkish speaking healthy individuals were presented in Praat written in terms of both alternating motion rate and sequential motion rate and a comparison was made with other languages in the literature. According to the results of the study, the diadokinetic rates of Turkish-speaking individuals between the ages of 20-60 were generally compatible with other languages in the literature. It was found that the diadokokinetic rate decreased with age but did not change according to gender. In the diadocokinetic rate data of the healthy group, the production of / pa / and / ta / was found similarly, while / ka / production had the lowest and / pataka / production had the highest speed. Diadocokinetic rate of the dysarthric group was found to be lower than the healthy group. Among the dysarthria groups, it was observed that the spastic dysartic group had a lower diadocokinetic rate than the hypokinetic dysarthric group.