Atûfî'nin Hâşiye alâ Tefsîri Keşşâf adlı eserinin tahkiki ve metod incelemesi (Duhâ-Nâs arası)
The methodological analysis and Tahqeeq (verification/enquiry) of Atûfî's Hashiya (commentary) on al-Kashshāf (between chapters al-Duhâ - al-Nâs)
  1. Tez No: 681584
  2. Yazar: MUHAMMET AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. YUSUF HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Zemahşerî'nin Keşşâf'ı dilbilimsel ve edebî tefsir açısından büyük önemi haizdir. Kendinden sonraki tefsir yazımını etkilemesi, üzerine birçok şerh ve hâşiye yazılmasından anlaşılmaktadır. Biz bu çalışmamızda Atûfî'nin Amme cüzüne yönelik olan Keşşâf hâşiyesini ele aldık. Birinci bölümde Zemahşerî ile Atûfî'nin hayatından, eserlerinden ve el-Keşşâf tefsirinden, ikinci bölümde ise haşiyenin muhtevası, kaynakları, metodu, nüshaları ve tahkik metodundan bahsettik. Çalışmamızı hâşiyenin tahkikli neşri ile nihayete erdirdik. Atûfî, hâşiyesinde daha çok kelime ve cümlelerin dilsel tahlilleri üzerinde durmuştur. Yeri geldikçe kelamî meselelerde Zemahşerî'yi uygun bir dille eleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Zamakhshari's al-Kashshaf is of great importance in terms of linguistic and literary exegesis. The fact that it influenced the writing of tafsir after it is understood from the fact that many annotations and annotations were written on it. In this study, we discussed Atûfî's annotation of al-Keşşaf, which is for the Amme Juz. In the first part, we talked about the life, works and al-Kashshaf commentary of Zemahşeri and Atûfî, and in the second part, we talked about the content, sources, method, copies and method of investigation of the annotation. We have concluded our study with the authenticated publication of the annotation. Atûfî mostly focused on linguistic analysis of words and sentences in his hashiya (commentary). He criticized Zamakhshari in an appropriate language on issues concerning Kalam (Islamic Theology) when appropriate.