Acil serviste pulmoner emboli tanısı alan hastalarda serum trombosit kaynaklı büyüme faktörü-beta (PDGF-ß) düzeylerinin araştırılması
Investigation of the growth factor-beta (PDGF-ß) levels due to the diagnosis of pulmonary embolia in the emergency department
  1. Tez No: 681602
  2. Yazar: DAĞISTAN SAKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pulmoner emboli, akut miyokard infarktüsü ve inmeden sonra en sık görülen vasküler hastalıktır. Hastalara tanı koyulmadan mortalite görüldüğü için tam olarak prevelansı net bilinmemektedir. Bu akut patoloji nedeniyle sağ kalp yetmezliğinden ani kardiyak arreste kadar sonuçlar ortaya çıkabileceğinden hızlı tanı konulmalı ve tedavi başlanmalıdır. D-dimer gibi laboratuar testleri bulunsa da bunların duyarlılığı az olduğundan yeni biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda bu belirteçlerden biri olabileceği düşünülen PDGFB'nin PE olgularında tanısal değerliliği araştırılmak istendi. Çalışmamız 3.basamak bir üniversite acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak yapıldı. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 44 hasta ve 34 kontrol grubu şeklinde 78 kişi dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism is the most common vascular disease after acute myocardial infarction and stroke. Its prevalence is not clearly known, since mortality is seen in patients without diagnosis. Because of this acute pathology, consequences from right heart failure to sudden cardiac arrest may occur, a prompt diagnosis should be made and treatment should be initiated. Although there are laboratory tests such as D-dimer, their sensitivity is low and new biomarkers are needed. In our study, we wanted to investigate the diagnostic value of PDGFB, which is thought to be one of these markers, in PE cases. Our study was conducted prospectively and as a single center in a third-level university emergency department. Our study included 78 people, 44 patients who met the inclusion criteria, and 34 as the control group.