Secondary world fantasies: A study of Alice's Adventures in Wonderland (1865) by Lewis Carroll and The Magician's Nephew (1955) by C.S. Lewis
Lewis Carroll'ın Alice's Adventures in Wonderland (1865) ve C.S. Lewis'nin The Magician's Nephew romanlarında ikincil dünya fantazilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 681606
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin amacı Lewis Carroll'ın Alice's Adventures in Wonderland ve C.S. Lewis'in the Magician's Nephew romanlarını birincil dünya düzenindeki gerçeklik ve olasılık kavramlarıyla ilişkili olarak,“gerçeklik”kavramının metinlerdeki ikincil dünyalarda nasıl biçimlendirildiği ve ifade edildiği ve fantastik ögeler içeren metinlerin, gerçeklik kavramının biçimlendirilmesiyle bağlantılı olarak nasıl sınıflandırıldığı üzerinden incelemektir. Tezin teori bölümünde, fantastik edebiyat eleştirisinin yirminci yüzyıldaki gelişim süreci, türün karakteristik özelliklerini ve fantastik ile gerçeklik arasındaki ilişkiyi açıklayan, J.R.R. Tolkien, Tzevetan Todorov, Eric S. Rabkin ve Rosemary Jackson tarafından yazılmış başlıca metinler incelenmiştir. Analitik bölümlerde Alice's Adventures in Wonderland ve the Magician's Nephew romanlarının fantastik ögeler içeren metinler olarak, fantastik edebiyat için önemi, bu metinlerdeki fantastik elementlerin teori bölümünde açıklanan metinlerin ele alınması yoluyla incelenmiştir. Sonuç olarak fantastik, kişiler ve toplumların bilinçaltı arzularının tersine çevirme ve ortaya koyma yoluyla ifade edilmesidir, ancak içinde fantastik ögeler barındıran her metin, fantastik edebiyat ürünü değildir, çünkü fantastik edebiyat metinler, fantastiği ve doğaüstünü, gerçek olarak kabul etmelidir. Bu durumda, C. S. Lewis'in eseri bir fantastik edebiyat ürünü olarak sınıflandırılabilirken, Lewis Carroll'ın eseri için aynı durum geçerli değildir, zira Carroll'ın eseri içinde fantastik ögeler barından bir rüyanın hikâyesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the fantasy lands in Lewis Carroll's Alice's Adventures in Wonderland and C.S. Lewis's the Magician's Nephew in relation to concepts of reality and possibility of the primary world order, through and exploration of how the notion of“reality”is formed and manifested in the fantasy lands portrayed in these texts and how categorization of a text with fantasy elements depends on the formation of reality. The theoretical chapter presents a survey of the development of the criticism on literary fantasy in the twentieth-century through an exploration of some major texts which explains the characteristics of fantasy literature and the relationship of fantasy and reality by J.R.R Tolkien, Tzevetan Todorov, Eric S. Rabkin and Rosemary Jackson. In the analytical chapters the significance of Alice's Adventure in Wonderland and the Magician's Nephew as texts with fantasy elements to the literary fantasy is explored and the portrayal of fantastic within these texts is analyzed in the lights of the critical views discussed in the analytical chapter. It is concluded that fantasy is an expression of unconscious desires of individuals and societies which are portrayed through reversal or manifestation, yet not every text with fantasy elements can be categorized as a work of fantasy literature since such works need to portray an acceptance of fantasy and suspension of disbelief, therefore while C.S. Lewis work can be analyzed as a work of fantasy genre, the same cannot be stated for Lewis Carroll's work which is a story of a dream with fantasy elements in it.