Elçin Efendiyev romanlarında halk kültürü unsurları
Folk culture elements in the novels of Elçin Efendiyev
- Tez No: 681605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TURAN KALLİMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Azerbaycan Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Elçin Efendiyev, Azerbaycan sahasının yanı sıra yirmiden fazla dile çevrilmiş eserleriyle uluslararası bir öneme sahiptir. Sovyetler döneminin baskıcı ve yıkıcı politikalarının hâkim olduğu sıralarda ve sonrasında kaleme aldığı eserleriyle gerek siyasi gerek kültürel ve sosyal olmak üzere pek çok alanda millî doğruların savunucusu olmuş ve bir döneme tüm gerçekçiliğiyle ışık tutma gayesini yazılarına taşımıştır. Tüm bu sosyal, kültürel-trajik meselelerle birlikte eserlerinde halk kültürünün zengin mirasını vurgulamayı da ihmal etmemiştir. Öne çıkan zengin mirasın tespitinden hareketle hazırlanmış olan bu çalışma, Elçin Efendiyev'in Türkiye Türkçesine aktarılmış olan Ak Deve, Mahmut ile Meryem, Ölüm Hükmü ve Kafa romanlarının halk kültürü unsurları bakımından incelenmesinden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Elçin Efendiyev, one of the important names of Azerbaijani Turkish Literature, has international importance with his works translated into more than twenty languages as well as the field of Azerbaijan. With the works, he wrote during and after the oppressive and destructive policies of the Soviet era, he became the defender of national truths in many fields, both political, cultural, and social, and carried the aim of shedding light on a period with all his realism. Along with all these social, cultural-tragic issues, he did not neglect to emphasize the rich heritage of folk culture in his works. This study, which was conducted based on the determination of the prominent rich heritage, consists of examining Elçin Efendiyev's novels Ak Deve, Mahmut and Meryem, Ölüm Hükmü, and Kafa, which were translated into Turkey Turkish, in terms of folk culture elements.