Profesyonel futbolcularla rekreasyonel aktif bireylerin hamstring/quadriceps (H/Q) kuvvet oranlarının karşılaştırılması
Comparison of hamstring/quadriceps (H/Q) strenght ratio of professional football players and recreational active individuals
  1. Tez No: 681607
  2. Yazar: MURTAZA CAN AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada profesyonel futbolcular ile rekreasyonel aktif bireylerin izokinetik dinamometre ile Hamstring /Quadriceps (H / Q) oranları ve buna bağlı olarak zirve güç ve baskın – baskın olmayan bacaklarının güç dağılımlarının araştırılması amaçlanmaktadır. Bu verilerin yanında futbolcuların oyunlarında yer aldıkları pozisyonlara göre oluşabilecek zirve güç ve baskın - baskın olmayan bacaklarının güç eğilimleri de incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye 1., 2. ve 3. Liglerinde yer alan 20 profesyonel futbolcu ve Gazi Üniversitesinde öğrenim gören 16 rekreasyonel (sağlıklı, eğlence amaçlı spor yapan) aktif bireyin izokinetik dinamometre (ISOMED 2000) ile 60 / sn açısal hızda bacak zirve güçlerinin ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler genel ısınmadan sonra yapılan 4 adet orta seviye 2 adet submaksimal seviye kasılmalardan oluşan özel ısınma sonrası 6 adet maksimum tekrar şeklinde yapılmıştır. Normallik testi için Kolmogorov – Smirnov / Shapiro-Wilk testleri, homojenlik için Levene testi uygulanmıştır. Verilerin işlenmesinde normal dağılıma sahip olmayan veri kümelerinin çarpıklık ve düzlük değerleri kontrol edilmiş ve normal dağılım gösterdikleri varsayılmıştır. Futbolcu ve rekreasyonel aktif bireylerin karşılaştırmaları için bağımsız T testi uygulanmıştır. Futbolcuları mevkilerine göre karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İstatistiksel sonuçlar % 95 güven aralığında ve p < 0,005 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmamızın temel bulgusu futbolcuların rekreasyonel aktif bireylere göre sağ – sol bacaklarında ve baskın - baskın olmayan bacaklarındaki H/Q oranlarında farklılık bulunmasıdır. Bu fark futbolcuların konsantrik olarak daha yüksek kuvvet uygulamasındandır. Eksantrik olarak anlamlı derecede fark görülmemiştir. Relatif kuvvetlerine baktığımızda futbolcuların rekreasyonel aktif bireylere göre arka bacaklarında anlamlı farklar bulunurken ön bacaklarında fark bulunmamıştır. Antropometrik ölçümlerin genelinde iki grup arasında farklar bulunmuştur. Futbolcular daha uzun ve daha ağır olarak ölçülmüştür fakat futbolcuları mevkilerine göre ayırdığımızda H/Q oranları, relatif kuvvetleri ve antropometrik olarak fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the Hamstring / Quadriceps (H / Q) ratios of professional football players and recreational active individuals by means of an isokinetic dynamometer and, accordingly, the power tendencies of their peak power and dominant-non-dominant legs. In addition to these data, the peak power and power tendencies of dominant and non-dominant legs that may occur according to the positions in which football players take part in their games were also examined. For this purpose, the measurements of leg peak forces that belong to 20 professional soccer players taking part in the Turkey League 1, League 2 and League 3 and 16 recreational (healthy, engaged in recreational sports) active members studying at Gazi University were made at 60 / sec angular speed by an isokinetic dynamometer (ISOMED 2000). The measurements were made after a special warming consisting of 4 mid-level and 2 submaximal-level contractions following general warming in the way of 6 maximum repetitions. Kolmogorov - Smirnov / Shapiro- Wilk tests for normality testing and Levene test for homogeneity were applied. In the processing of the data, the skewness and flatness values of the data sets that do not have normal distributions were checked and it was assumed that they displayed normal distributions. Independent T test was applied to compare football players and recreational active individuals. One-way analysis of variance was used to compare players according to their positions. Statistical results were evaluated at 95% confidence interval and p < 0.005 significance level. The main finding of our study is that there is a difference in H/Q ratios in the right-left legs and dominant-non-dominant legs of football players compared to recreational active individuals. This difference takes its source from the circumstance that football players apply concentrically higher force. No significant difference was determined in terms of eccentricity. When the relative strengths were examined, significant differences were found in the hind legs of the football players compared to the recreational active individuals, but no difference was found in the front legs. Differences were found between the two groups throughout the anthropometric measurements. The football players were measured as taller and weightier. However when the players were divided according to their positions H/Q ratios, relative forces and anthropometric differences were not found.