Bedensel kütle indeksinin maternal bağlanmaya ve anksiyeteye etkisi
The effect of body mass index on maternal attachment and anxi̇ety
- Tez No: 681614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Beden kütle indeksinin maternal bağlanma ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılan bu araştırma 01.01.2020 ile 15.04.2020 tarihleri arasında Elazığ Merkez Doğukent ve Elazığ Merkez Ulukent 2 nolu ASM'lere kayıtlı 300 anne ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, durumluluk ve Süreklilik kaygı ölçeği, Maternal Bağlanma ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan katılımcıların %42.3'ü fazla kilolu annelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of body mass index on maternal attachment and anxiety levels. Materials and Methods: This descriptive and correlational study was carried out with 300 mothers registered in Elazig Merkez Doğukent and Elazığ Merkez Ulukent No. 2 FHCs between 01.01.2020 and 15.04.2020. The data were collected using the Personal Information Form, State-Trait Anxiety Inventory, and Maternal Attachment Scale. To evaluate the data, the Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Spearman correlation tests were used. Results: Of the participants in the study, 42.3% consisted of overweight mothers.