Matematik eğitiminde ilişkilendirme becerisi: Sistematik derleme çalışması
Connections skills in mathematics education: A systematic review study
  1. Tez No: 681623
  2. Yazar: TAYYİBE ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de matematik eğitimi alanında ilişkilendirme becerisiyle ilgili yapılan çalışmaları sistematik derleme modeli ile analiz etmek ve bu alandaki eğilimin ne yönde olduğunu tespit etmektir. Araştırmada 2000-2020 yılları arasında yayımlanmış ve belli kriterler çerçevesinde seçilmiş olan 28 makale, 11 tez olmak üzere toplam 39 çalışma analiz edilmiştir. Araştırmada Google Akademik arama motoru, YÖK Ulusal Tez Merkezi ve TUBİTAK ULAKBİM Dergileri veri tabanlarından faydalanılmıştır. Çalışmalar, Matematiksel İlişkilendirme Konulu Yayın Sınıflama Formu'na aktarılarak yayın türü ve yılı, amacı, sonucu, araştırma yöntemi ve deseni, örneklem türü ve büyüklüğü, veri toplama aracı, ilişkilendirme becerisinin türü, ilişkilendirme becerisinin çalışmadaki yeri bağlamında incelenmiştir. Elde edilen veriler tablo ve grafikler ile gösterilmiş, frekans ve yüzdeye bağlı olarak yorumlanmıştır. Veri analizi yöntemi olarak betimsel analiz yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada, çalışmaların önemli bir bölümünün 2017-2018 yılları arasında yapıldığı, nitel araştırma yöntemine ait çalışmaların daha fazla olduğu, az sayıda çalışmada karma yöntemin tercih edildiği, nicel araştırmalarda katılımın daha fazla olduğu, öğretmen adaylarıyla yapılan çalışmalar çoğunluktayken ilkokul öğrencileriyle yapılan çalışmaların ise çok az olduğu, en çok görüşme/mülakat ve doküman incelemesi gibi veri toplama araçlarının kullanıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Aynı zamanda önemli bir bölümünün ilişkilendirme becerisi hakkında görüşlerin belirlenmesi/incelenmesi, ilişkilendirme becerisinin faktör/alt-boyut olarak incelenmesi ve ilişkilendirme becerisinin özel bir matematik kavramı bağlamında incelenmesi amacıyla yapıldığı, az sayıda çalışmanın ilişkilendirme becerisine ait ölçek geliştirme ve kuramsal çalışma olduğu, kavramlar arası ilişkilendirme, farklı disiplinlerle ilişkilendirme ve günlük hayatla ilişkilendirme becerilerini bir arada bulunduran araştırmalara daha çok çalışıldığı, tek boyut barındıran çalışmalarda ise günlük hayatla ilişkilendirme becerisinin öne çıktığı ve kavramlar ve işlemler arasında ilişkilendirme becerisine dair çalışmaların oldukça az olduğu tespit edilmiştir. İncelenen çalışmalarda ilişkilendirme becerisiyle ilgili bulgular özet şeklinde aktarılmıştır. Genellikle katılımcıların ilişkilendirme becerisi kapsamında yetersiz bulunduğu, ders kitaplarında veya derslerde de bu beceriye yeterince yer verilmediği incelenen çalışmalarca tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda Türkiye'de ilişkilendirme becerisinin neden yeterli düzeyde yapılamadığı ile ilgili uzun süreçli uygulamaları içeren çalışmalara ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bunun yanında lisans düzeyinde matematik öğretiminde ilişkilendirme zorunlu dersinin müfredata yeni eklendiği, dersin öğretimi sonucunda öğretmen adaylarının ilişkilendirme becerisi ile ilgili bilgileri ve düşüncelerinin tekrar araştırılması gerektiği fark edilmiştir. Son olarak bu alanda çalışma yapacak olan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the studies on the connection skills in the field of mathematics education in Turkey by using the systematic review method and to determine the direction of the trend in this field. In the research, a total of 39 studies, 28 articles and 11 theses, published between 2000 - 2020 and selected within the framework of certain criteria, were analyzed. In the research, Google Academic search engine, YÖK (higher education institution) National Thesis Center and TUBITAK ULAKBİM (Turkish Academic Network and Information Center) Journals databases were used. The studies were transferred to the Publication Classification Form on the Subject of Mathematical Connection and examined in terms of publication type and year, purpose, result, research method and design, sample type and size, data collection tool, type of connection skill, place of connection skill in the study. Obtained data are shown with tables and graphics and interpreted depending on frequency and percentage. Descriptive analysis method was preferred as data analysis method. In the research, it is seen that a significant part of the studies were conducted between 2017-2018, the studies on the qualitative research method are more, the mixed method is preferred in a few studies, the participation in quantitative research is higher, while the studies with prospective teachers are in the majority, the studies with primary school students are very few and data collection tools such as interviews and document analysis were mostly used. At the same time, it was determined that a significant part of the research was conducted to determine/examine opinions about the connection skill, to examine the connection skill as a factor/sub-dimension, and to examine the connection skill in the context of a special mathematical concept. On the other hand it has been determined that few studies have included scale development and theoretical studies on the connection skill; it is seen that researches that combine connection between concepts, connection with different disciplines and connection with real life skills are studied more, and in studies involving one dimension, connection with real life skills come to the fore and finally it is observed that there are very few studies on connection skills between concepts and operations. In the studies examined, the findings related to the connection skill were summarized. It has been determined by the studies examined that the participants are generally inadequate within the scope of the connection skill and that this skill is not sufficiently included in the textbooks or lessons. In line with these results, it has been seen that there is a need for studies that include long-term applications about why the ability to make connections cannot be acquired at a sufficient level in Turkey. In addition, it was noticed that connection compulsory course in mathematics teaching at undergraduate level was newly added to the curriculum, and as a result of teaching the course, the knowledge and thoughts of teacher candidates about connection skill should be re-examined. Finally, suggestions were made to researchers who will work in this field.