Yetişkin bireylerde cd36 ve gpr120 gen polimorfizmlerinin yağ algısı ve beslenme durumları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of cd36 and gpr120 genes polymorphisms with fat perception and nutritional status in adults
  1. Tez No: 681631
  2. Yazar: YASEMİN ÇAKIR GÖKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma Türk popülasyonunda yetişkin bireylerde Farklılaşma Kümesi 36 (CD36) (rs1761667, rs1527483) ve G-Protein Bağlı Reseptör (GPR120) (rs116454156) gen polimorfizmlerinin yağ tadı algısı, oral yağ tespit eşik değeri, günlük diyet yağı alımı, vücut bileşimi, kan lipit profili, açlık kan glukozu ve serum insülini ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma, yaş ortalaması 25,7±4,30 yıl olan, 151 sağlıklı gönüllü yetişkin bireyle (%53,6 kadın) yürütülmüştür. Bireylere çalışma öncesinde içleme kriterlerini kapsayan ön değerlendirme formu ve Yeme Tutum Testi uygulanmıştır. Kriterlere uyan bireylere genel anket formu, Yağ Tercihi Ölçeği uygulanmış, bireylerin antropometrik ölçümleri, kan örnekleri ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Bireylerin oral yağ tespit eşikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between CD36 (rs1761667, rs1527483) and GPR120 (rs116454156) gene polymorphisms and oral fat detection threshold (FDT), dietary fat intake, body composition, blood lipid profile, fasting blood glucose and serum insulin in adults in the Turkish population. The study was conducted with 151 healthy volunteer (53,6% female) with a mean age of 25,7±4,30 years. A pre-evaluation form and Eating Attitude Test-26 was applied to the individuals to assess their eligibility for inclusion criteria. A questionnaire and Fat Preference Questionnaire (FPQ) were applied to the individuals who met the criteria, and anthropometric measurements, blood samples and dietary records (3 consecutive days) of the individuals were taken. Oral FDT of individuals were determined.