Antik Roma Cumhuriyeti'nde diplomasi
Diplomacy in Ancient Roman Republic
  1. Tez No: 681638
  2. Yazar: BETÜL YOZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFRUMİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Roma devletinin sosyal, siyasal, ekonomik ve askeri yapısı, coğrafi yayılımıyla bağlantılı olarak her defasında yeniden şekillenmiştir. Roma'nın coğrafi yayılımında ise toplumsal yapısı, anayasası, ordusu ve savaş taktikleri kadar uygulamış olduğu çok yönlü diplomasinin de büyük bir rolü olmuştur. Bu nedenle, araştırmamızda Roma'nın Cumhuriyet devrinde uygula¬dığı diplomatik stratejiler ve bunların coğrafi genişlemesine olan etkisi incelenmiştir. Bu inceleme klasik tarihsel yöntem ile yapılmıştır. Çalışma, Roma tarihini daha anlaşılır kılarak, onun öğrenilmesine yardımcı olmasıdır. Ayrıca günümüz uluslararası ilişkiler literatüründe ifade edilen birçok diplomasi türünün ve niteliğinin başlangıç ve uygulamalarının kökünün ilkçağ uygarlıklarında olduğunun farkına varılması açısından da faydalıdır. Araştıma sonucunda, Antik Roma Cumhuriyetinde günümüz uluslararası ilişkiler literatüründe karşılığı olan geleneksel diplomasi ve kamu diplomasisi türlerinden pek çoğunun varlığı tespit edilmiştir. Söz konusu diplomasi türleri senato, fetialler ve elçilik adı verilen diplomatik organizasyonlar tarafından, kaynağını toplumların değerlerinden alan bir takım hukuki dayanak ve ilkelere uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulanan bu diplomasi faaliyetlerinin genişlemeye katkısı isegüç dengesi oluşturma, maliyeti azaltma veya süreyi kısaltma, sorumluluğu paylaşma, yönetim sorumluluğunu devretme, meşruiyet sağlama, prestij kazanma veya sarsma, devletleri denetim altında tutma, fetihler için ön hazırlık oluşturma işlevlerinin etkin bir şekilde kullanılmasıyla sağlanmıştır. Kamu diplomasisinin katkıları ise kamuoyu algısını yönetme ve kültürel bağlar inşa etme vasıtasıyla olmuştur.
Özet (Çeviri)
The social, political, economic and military structure of the Roman state was reshaped each time in connection with its geographical spread. In the geographical spread of Rome, its multi-faceted diplomacy had a great role as well as its social structure, constitution, army and war tactics. For this reason, in our research, the diplomatic strategies implemented by Rome in the Republican era and their effect on its geographical expansion were examined. This examination was made with the classical historical method. The study helps to learn Roman history by making it more understandable. It is also useful in terms of realizing that the origins and practices of many types and qualities of diplomacy expressed in today's international relations literature are in ancient civilizations. As a result of the research, it has been determined that many of the traditional diplomacy and public diplomacy types that correspond to today's international relations literature in the Ancient Roman Republic. These types of diplomacy were carried out by the senate, fetials and diplomatic organizations called embassies, in accordance with a number of legal bases and principles that derive their source from the values of the societies. The contribution of these diplomacy activities to the enlargement was provided by the effective use of the functions of creating a balance of power, reducing the cost or shortening the time, sharing the responsibility, transferring the responsibility of the administration, providing legitimacy, gaining or undermining the states, keeping the states under control, and creating preliminary preparations for the conquests. The contributions of public diplomacy have been through managing public perception and building cultural ties.