İmparator Tiberius zamanında(M.S.14-37) Anadolu ile Roma İmparatorluğu arasındaki sosyo-politik ilişkiler
The eigon of Tiberius(14-37)between Anatolia and Roman Empire,socia-political relations
  1. Tez No: 191463
  2. Yazar: MENEKŞE BEKAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Antik çağda Asia Minor olarak bilinen bu yarımada bereketli topraklarasahipti. Tarım için çok uygundu ve tarihte at yetiştiriciliğiyle anılan Anadolu'dageniş otlaklar vardı. Anadolu eski çağlarda büyük kervan yollarının üzerindeydi.Göçün, ticaretin ve uluslararası ilişkilerin can damarıydı.Çağlar boyunca, bu topraklar, doğu politikası için bir üs olmuştur. Buyüzden, büyük krallıklar Asia Minor'u fethetmeye çalışmışlardır. RomaAnadolu'nun önemini hemen kavramıştır. Fakat M.Ö. 129 yılına kadarAnadolu'da hiç bir yeri ilhak etmemiştir. Anadolu'daki sorunları bir hakem gibiRoma çıkarları doğrultusunda, çözmeyi tercih etmiştir.Caesar ve Augustus, Anadolu'ya hakim olmanın üç kıtaya hakim olmakanlamına geldiğini fark etmişlerdi. Caesar'ın ölümünden sonra, Augustusgüçlenmiştir. Roma'yı tek başına yönetmek istiyordu fakat gerçek niyetini saklamışve cumhuriyetin kurumlarını korumaya çalışıyormuş gibi davranmıştır. Roma'yıSenatus'la beraber yönetmeye başlamıştır. Önceleri, hiçbir şeyi değiştirmemiştir.İnsanlar bu rejimin de cumhuriyet olduğuna inanmışlardır. Halbuki, Senatus vemeclislerin yetkileri sınırlandırılmıştı. Zamanla, Roma'da tek güç oldu. Tiberiusda Augustus politikasına sadık kalmıştır.Augustus, Anadolu'daki sorunları askeri güçle çözmemiştir. Çoğunlukla,diplomasiyi tercih etmiştir. Eyaletlerdeki zalim valileri cezalandırmıştır. Tiberiusda bu politikayı devam ettirmiştir. Eyaletlerden gelen vergileri kontrol etmeyeçalışmıştır. M.S. 17 ve 23 yıllarındaki depremlerde, Anadolu'da zarar görenkentlere yardım etmiştir. Tıpkı diğer Roma Eyaletleri gibi, Anadolu'dan alınanvergileri kontrol etmiştir.Tiberius, tıpkı Augustus gibi Anadolu'daki eyaletleri kültür yoluylaRomalılaştırmaya devam etmiştir. Bu politika sonucunda, Anadolu'daki kentlerTiberius Devri'nde, imparatorluk ailesini onurlandırmak için tapınaklar inşaaetmiş, yazıtlar, heykeller dikmiş ve sikkeler basmıştır. Anadolu'daki dini inançlarasaygı göstermiştir. Anadolu'daki halk Roma egemenliğini tanımıştır. Anadolu'daPax Romana yani Roma barışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This peninsula, which was known as Asia Minor in antique world, hasfertile land. Its land, most favorable to agriculture and broad pastures associatedhistorically with the breeding of horses. Anatolia are the great caravan routes ofancient times and acted arteries of migration, trade and channels of imperialcommunication.Throught the ages this land was the basis for the eastern policy for manykingdoms. For this reason, they tried to conquer Asia Minor. Rome at once, under-stood its importance but until 129 B.C. land from Anatolia wasn?t annexed anyland. Like a referee prefered to solve the problems in Anatolia in according toRome?s profit.Caesar and Augustus comprehended to conquer Anatolia means thatexpanded on the three continents. After the death of Caesar, Augustus becamepowerful. He want to rule only but he hidden real purpose and pretended to protectthe institutions of republic.Augustus began to govern Rome with Senatus. At the beginnig, he didn?tchange anything. People believed in this regime that is called republic. Whereas,Senatus and the assemblies? power was limited. İn the course of time, he becameonly power Rome.Augustus, did not solve the problems with arms in Anatolia. Mostly, he pre-fered diplomacy. Tiberius continiued the Augustus? policy. He punished the brutalgovernors in provinces. Especially, in Anatolia. He aided to cities which weredamaged in M.S. 17 and 23 earthquakes at Western Anatolia. Also, he tried tocontrol taxes which taken from Anatolia like other provinces of Rome.Tiberius had began to Romanize to Anatolia by culture. As a result of thispolicy, temples had been built, inscriptions and statues had been dedicated, alsocoins had been minted in Anatolia for honouring the imperial family. He hadtolerated to religion in Asia Minor. People in Anatolia, had accepted Roman?ssuzerainity. Pax Romana, namely the peace of Rome, had been provided atprovinces of Anatolia.