The influence of intolerance of uncertainty and emotion regulation strategies on anxiety under uncertainty
Belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme stratejilerinin belirsizlik altında kaygı üzerine etkisi
  1. Tez No: 681649
  2. Yazar: ESİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Belirsizlik hayatın büyük bir parçası ve çoğunlukla azaltmaya veya en aza indirmeye çalıştığımız istenmeyen bir durum. Literatür, belirsizliğin gelecekteki öngörülemeyen olaylardan kaynaklanan kaygı ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu ve kaygılı bireylerin belirsizliğe karşı yüksek tahammülsüzlüğe sahip olduklarını göstermektedir. Bunun yanı sıra, kaygılı bireyler duyguları düzenlerken de zorluklar yaşarlar ve uyumsuz duygu düzenleme stratejileri kullanma olasılıkları daha yüksektir. Belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenleme, ikisi de kaygı bozuklukları için tanılararası kavramlardır, ancak aralarındaki bağlantı normatif bir örneklemde daha önce hiç çalışılmamıştır. Bu nedenle bu tez, The Beads Task adlı bir görevle belirsizliği manipüle ederek, belirsizlik, belirsizliğe tahammülsüzlük ve duygu düzenlemenin kaygı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Katılımcıların kaygı düzeyi, hem Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri aracılığıyla öznel olarak, hem de fizyolojik bir ölçüm olan Deri İletkenlik Tepkisi kullanılarak nesnel olarak ölçülmüştür. Sonuçlar, belirsizlik arttıkça bireylerin daha yüksek kaygı düzeyleri bildirdiklerini göstermiştir. Bununla beraber, belirsizliğe tahammülsüzlüğü yüksek olan kişiler, belirsizliğe tahammülsüzlüğü düşük olanlara göre daha yüksek kaygı seviyeleri bildirmişlerdir. Ancak aynı etkiler fizyolojik ölçümlerde gözlenmemiştir. Buna ek olarak, duygu düzenlemenin hem öznel hem de nesnel ölçümlerde kaygı üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır. Bu çalışmanın bulguları, öznel ve nesnel olarak ölçülen kaygı arasındaki farkı ortaya koyarak, anksiyetede bilişsel süreçlerin önemini vurgulamıştır. Ayrıca, sonuçlar anksiyetede etiyolojik ve sürdürücü faktörlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir ve terapötik amaçlara katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Uncertainty is a big part of life and it is mostly an undesirable situation that we try to reduce or minimize. Literature shows that uncertainty is strongly related to anxiety arising from unpredictable future events, thus, it was found that anxious individuals have high intolerance of uncertainty. Furthermore, anxious individuals also experience difficulties in emotion regulation, and they are more likely to use maladaptive emotion regulation strategies. Both, intolerance of uncertainty and emotion regulation are seen as transdiagnostic constructs for anxiety disorders, but the link between them has never been studied in a normative sample. Thus, this thesis aimed to investigate the effect of uncertainty, intolerance of uncertainty and emotion regulation on anxiety experimentally, by manipulating uncertainty with a task called The Beads Task. Anxiety was assessed both subjectively through self-rated State-Trait Anxiety Inventory and objectively with skin conductance response as a physiological measure. Results indicated that individuals experienced higher anxiety levels as the uncertainty increased. In addition, individuals with high intolerance of uncertainty also reported higher anxiety levels than those with low intolerance of uncertainty. However, the same effect was not observed in objective physiological measurements. Moreover, emotion regulation did not affect anxiety in both, subjective and objective measures. Findings of this study show the difference between subjectively and objectively measured anxiety, highlighting the importance of cognitive processes in anxiety. Furthermore, the results might provide a better understanding of etiological and maintaining factors in anxiety as well as contribute to the therapeutic purposes.