Müzik öğretmenliği lisans programında bireysel çalgı (keman) ders içeriğinde yer alan dizi çalışmalarının öğrencinin gelişimine katkısı üzerine eğitimci görüşleri
Assesment of educators on the student progress due to the musical scales that is in the scope of the undergraduate program of music education curriculum on individual instruments (violin)
- Tez No: 681664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, Müzik Öğretmenliği Lisans Öğretim Programlarında bireysel çalgı eğitimi (keman) ders içeriğinde yer alan dizi çalışmalarının önemini ve dizi çalışmalarının öğrencinin gelişimine etkisine üzerine keman eğitimcilerinin görüşlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma amaç, izlenen yöntem ve uygulanan işlem ile toplanan verilerin niteliği açısından betimsel bir nitelik taşımaktadır. Araştırmaya ilişkin olarak taranan yurtiçi ve yurtdışı kaynaklarda, dizi çalışmalarının keman eğitiminde önemli bir yeri olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında bireysel çalgı eğitimi (keman) dersi öğretim elemanları, örneklemini ise 2019-2020 eğitim öğretim yılında bu kurumlarda görev yapan ve bireysel çalgı (keman) dersini yürüten 52 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket 15 sorudan oluşmaktadır. Sorulardan dördü demografik, yedisi tek yanıtlı çoktan seçmeli, ikisi çoktan seçmeli, biri sıralama ve son olarak da 5'li likert tipi ölçek olarak belirlenmiştir. Bu sorular Müzik Öğretmenliği Lisans Programı Bireysel Çalgı (Keman) ders içerikleri incelenerek ve uzman görüşü alınarak oluşturulmuştur. Covid-19 salgını nedeniyle öğretim elemanlarına elektronik anket gönderilmiştir. Anketten elde edilen verilen SPSS 21.0 paket programlarıyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretim elemanlarının dizi çalışmalarına derslerinde yer verdikleri, büyük bir çoğunluğun 1. yarıyılda dizi çalışmalarına başladığı, keman ders süresinin dizi çalışmalarına zaman ayırma açısından yetersiz olduğu, dizi çalışmaları sırasında çeşitli yöntemlerin, farklı yay tekniklerinin ve farklı kaynak kitapların kullanıldığı sonucu ortaya çıkmıştır. Dizi çalışmalarına ayrılan süre ile öğrencilerin keman performansı üzerindeki etkisine ilişkin yapılan analizde anlamlı bir farka ulaşılamamıştır. Sonuç olarak, keman öğrencilerinin günlük çalışmaları sırasında en az 20 dakikasını dizi çalışmalarına ayırması, bireysel çalgı eğitimi ders süresinin dizi çalışmalarına yeteri zamanın ayrılması için artırılması, müzik öğretmenliği programına öğrenci hazırlayan her kurumun başlangıçtan itibaren dizi çalışma disiplinini oluşturabilmesi için bu çalışmalara ağırlık vermesi ve Türkiye'de dizi çalışması metot eksikliğinin giderilmesi için yeni çalışmalar yapılması gerekli görülmektedir. Bu araştırmanın yaylı çalgılar ailesinin her birinde uygulanmasında yarar olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to determine the significance of the musical scale studies which is included in the curriculum of musical education undergraduate program and violin educators' views on the effect of musical scale studies on the development of students. The research is using the descriptive analysis research method by the purpose of the research, followed method, model of the research, and the qualification of the gathered data. It was determined that musical scale studies have an important place in violin education in the domestic and international sources analyzed for the research. Target population on the stud consists of individual instrument education (violin) lecturers in the Departments of Music Education in Turkey, and the sample consists of 52 instructors working in these institutions and conducting individual instrument (violin) lessons in the 2019-2020 academic year. Questionnaire technique including 15 questions 4 of which are demographic, seven of which are one answer multiple choice type questions, one of which is ranking, two of which are multiple choice type questions and last but not least 5 point likert scale was used for date gathering method. These questions were prepared by examining the individual instrument (violin) curriculum of the Musical Education Undergraduate Programmes and taking expert opinion. Due to the Covid-19 outbreak, an electronic questionnaire was sent to the instructors. The outcomes were analyzed by the SPSS 21.0 package programme for the conducted research. According to the results of the research, it was obtained that the instructors included the scale studies in their curriculum, the vast majority started to study the musical scales in the first semester, the violin lesson time was insufficient in terms of musical scale studies, various methods, different bow techniques and different resource books were used during the musical scale studies. Moreover, no significant difference was found in the analysis of the time allocated to the musical scale studies and the effect on students' violin performance. As a result, it is considered necessary for violin students to spend at least 20 minutes on musical scale studies during their daily studies, to increase the individual instrument training course time in order to allocate enough time for musical scale studies, and to carry out new studies in order to eliminate the lack of method in musical scale studies in Turkey. Also, every institution that prepares students for the music teaching program should focus on these studies in order to establish the working principle of the musical scale studies from the beginning. It is thought that it would be beneficial to apply this research on each of the string instruments.