Okul öncesi ve ilkokullarda uygulanan değer odaklı aile eğitim programının anne babalık becerilerine, aile iklimine ve değer odaklı yaşama etkisi
The effect of value-focused family education program applied in pre-school and primary schools on parenting skills, family climate and value-focused living
  1. Tez No: 681665
  2. Yazar: ADEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAK HALİM ULAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Okul öncesi eğitimde ve ilkokullarda uygulanmak için değer odaklı aile eğitim programı geliştirmek ve geliştirilen değer odaklı aile eğitim programının anne babalık becerilerine, aile iklimine ve değer odaklı yaşama etkisini incelemektir. Yöntem: Bu çalışmada ön test-son test kontrol gruplu desende, nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem uygulanmıştır. Okul öncesi ve ilkokullarda çocuğu öğrenim 23 deney, 24 kontrol grubunu olmak üzere 47 ebeveyn çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi kullanılmıştır. Grup içerisinde sürekli değişkenlerin değişimi eşleşmiş grup t-testi ile analiz edilmiştir. Nitel veri analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Değer odaklı aile eğitim programı sonunda ebeveynlerin anne babalık becerileri ve iletişim puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p=0.124>0.05). Anne baba memnuniyeti alt boyutunda farklılık görülmüştür (p=0.0220.05); ebeveynler ile yapılan görüşmelerde anne babalar aile içi ilişkilerin daha pozitifleştiğini, eşleri ile uyumlarının arttığını, evdeki psikolojik atmosferde iyileşmenin olduğunu ifade etmişlerdir. Değer odaklı aile eğitimi ile ebeveynlerin değer odaklı yaşama düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmüştür (p=0.001
Özet (Çeviri)
Purpose: To develop a value-oriented family education program to be implemented in pre-school and primary schools and to examine the effect of the developed value-oriented family education program on parenting skills, family climate and value-oriented life. Method: In the study, a mixed method, in which both qualitative and quantitative methods are used, was applied in a pretest-posttest control group. The study group consists of 47 parents whose children are educated in pre-school and primary schools. The quantitative obtained in the research were analyzed using the SPSS program. The t-test was used to compare quantitative continuous between two independent groups. The variation of continuous variables within the group was analyzed with the paired group t-test. Content analysis was used in qualitative analysis. Findings: At the end of the value-oriented family education program, no significant difference was found in parenting skills and communication scores of the parents (p=0.124>0.05). There was a difference in the sub-dimension of parental satisfaction (p=0.0220.05); in the interviews with the parents, the parents stated that the relations within the family became more positive, their harmony with their spouses increased, and there was an improvement in the psychological atmosphere at home. Through the value-oriented family education program, there was a significant difference in the value-oriented living levels of the parents (p=0.001