COVID-19 pandemi döneminde sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine ilişkin görüşleri
Opinions of class teachers on mathematics teaching during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 681674
  2. Yazar: ESMA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA AKKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAPIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Covid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim sürecinde yaşananlar, pandeminin eğitim alanında Matematik öğretimine olan etkilerinin sınıf öğretmenleri görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi ve uzaktan eğitim çalışmalarının durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesinde bir devlet okulunda görev yapan 24 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada herhangi mevcut bir durumu farklı bakış açılarıyla yorumlayan nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ele alınan durumun derinlemesine değerlendirilmesi için durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri uzman görüşleri onayı alınmış yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile sınıf öğretmenleri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, analiz edilirken içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırma verilerine göre, sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitimde gerçekleştirilen matematik öğretiminde, uzaktan eğitimde matematik öğretimine yönelik daha çok olumsuz tutum benimsendiği, somutlaştırma yapmakta sorun yaşamadıkları, ders esnasında daha çok geleneksel öğretim yöntemlerinin benimsendiği, derste farklı sitelerin içeriklerinden yararlanıldığı, öğrencilerin üst kademede hazırbulunuşluk bakımından sorun yaşamayacaklarını düşündükleri, uzaktan eğitimde en çok yaparak-yaşayarak öğrenme olmamasından kaynaklı iletişim sorunları ve geri dönüt eksikliği yaşadıkları, süreç içerisinde ölçme-değerlendirme etkinliklerini yapabildikleri, Matematik dersine ayrılan süreyi yeterli bulmadıkları, uzaktan eğitim sürecinde geliştirilen EBA TV ders içeriklerini beğenerek kullandıkları, öğrencilerin Matematik dersine karşı çok ilgili oldukları ve ailelerinin de bu süreçte daha çok olumlu etkilerinin bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the events experienced in the distance education process due to the Covid-19 epidemic, the effects of the pandemic on the teaching of Mathematics in the field of education, in line with the views of classroom teachers, and to reveal the status of distance education studies. The sample of the research consists of 24 primary school teachers working in a public school in Onikisubat district of Kahramanmaraş province. Qualitative research method, which interprets any existing situation from different perspectives, was used in the research. A case study design was used to evaluate the situation in depth. The research data were collected with a semi-structured interview form, with the approval of expert opinions. With the semi-structured interview form developed in line with expert opinions, face-to-face interviews were conducted with the classroom teachers. Content analysis was used while analyzing the collected data. According to the data of the research, it is seen that primary school teachers adopt more negative attitudes towards mathematics teaching in distance education, they do not have problems in concretizing, more traditional teaching methods are adopted during the lesson, the contents of different sites are used in the lesson, the students will not have problems in terms of readiness at the upper level. They think that they have communication problems and lack of feedback mostly due to the lack of learning by doing-experience in distance education, they can do measurement-evaluation activities in the process, they do not find the time allocated to the Mathematics course sufficient, they like the EBA TV course contents developed during the distance education process, that the students are against the Mathematics course. It has been concluded that they are very interested and their families have more positive effects in this process.