Mimaride geçicilik kavramının sergileme yapıları üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of ephemerality concept in architecture through pavilions
  1. Tez No: 681678
  2. Yazar: BETÜL GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnsanoğlu var olduğundan beri zamana, doğaya ve canlılara karşı bir çaba içerisindedir. Yaşadığı çevredeki canlılara karşı bir korunma ihtiyacı olması sebebiyle doğaya ve var olan doğal nesnelere ihtiyaç duymuştur. Yaşamının belli bir süre devam edip sonlanacağını bilen insanoğlu zamana karşı da bir yarış içerisindedir. Tüm bunlar insanın kalıcı bir eser bırakma isteğinin birer sebebidir. Kalıcı olma isteği en basit yerleşke olan çadırdan gökdelenlere kadar farklı formlarda ve yapılarda kendini ifade etmeye çalışmıştır. Zamanın ilerleyişi ile tüketim toplumlarının artması, teknolojik gelişmeler, ihtiyaçların farklılaşması, yaşam biçiminin değişmesi gibi sebeplerden dolayı insanoğlu kalıcılıktan geçiciliğe doğru yönelmiştir. En temel sebeplerden biri de hız olmuştur. Hızlı yaşam biçimi, değişimlerin artmasına böylelikle stabil olanın yerine hareketli ve değişebilen mekânların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. İlerleyen zamanlarda insan, bulunduğu mekânda geçicilik arayışına girmeye başlamıştır. Bunun en iyi örneklerini genellikle kamusal alanlarda kısa süreli tasarlanan pavilyon yapı türlerinde görülmektedir. Bu çalışmada amaç, çağdaş tasarımda yeni bir arayış olarak karşılaşılan geçici yapıları mimari bir biçimleniş olarak incelemek ve mimarlığa olan etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Human have been making an effort against time, nature and living things since the existence. Due to the need for protection against the living creatures in his environment, he needed nature and existing natural objects. Knowing that his life will continue and end for a certain period of time, mankind is in a race against time. All these are the reasons for the desire of a person to leave a permanent work. He tried to express himself in different forms and structures from tents to skyscrapers, which is the simplest campus to be permanent. Due to the advancement of time and the increase in consumer societies, technological developments, differentiation of needs, and change of life style, human beings have moved from permanent to temporary. One of the main reasons was speed. Rapid lifestyle has led to increased changes, thereby creating mobile and changeable spaces instead of stable ones. In the future, people started to search for impermanence in their place. We see the best examples of this in pavilion building types that are generally designed for short periods in public spaces. The aim of this study is to examine the temporary structures that we encounter as a new search in contemporary design as an architectural form and to investigate its effect on architecture.