Adli muhasebe kapsamında hilelerin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the examination of frauds within the scope of forensic accounting
  1. Tez No: 681679
  2. Yazar: AHMET AKATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yeni yöntemlerle işlenen ekonomik suçların ve ortaya çıkan anlaşmazlıkların artmasıyla birlikte, özellikle hile ve yolsuzlukların önlenmesinde önemli bir role sahip olan adli muhasebe' ye duyulan ihtiyaç artmaktadır. Adli muhasebe, hukuk ve muhasebe bilimleri arasında bir köprü görevi görerek daha çok mali nitelikli işlemlerde yaşanan hile ve yolsuzlukların belirlenmesi ve önlenmesine ilişkin başlatılan yargı sürecinde etkin bir rol üstlenmektedir. Geleneksel muhasebeden farklı olarak sadece rakamları değil, rakamların ötesini de irdeleyerek muhasebe hilelerini öngörme temeline dayanan adli muhasebecilik mesleği, muhasebe teori ve uygulamalarının yanında denetim, hukuk, istatistik, kriminoloji, psikoloji gibi birçok disiplini bünyesinde barındıran geniş kapsamlı bir uzmanlık alanıdır. Bu çalışmada adli muhasebe kapsamında hilelerin incelenmesi üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda çalışmada hâkim ve avukatlar, serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler ile akademisyenlere yönelik anket yapılmıştır. Anket verilerinin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmış, frekans, t testi, anova ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre, muhasebe hilelerinin önlenmesinde Türkiye'de adli muhasebe mesleğine önemli düzeyde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca adli muhasebe için gerekli altyapı ve eğitim olanaklarının istenilen yeterlilikte olmadığı ve mesleğin gelişimi için yasal anlamda düzenlemelerin yapılması sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in economic crimes committed with new methods and the resulting conflicts, the need for forensic accounting, which has an important role especially in the prevention of fraud and corruption, is increasing. Forensic accounting, acting as a bridge between law and accounting sciences, plays an active role in the judicial process initiated to identify and prevent fraud and corruption mostly in financial transactions. Unlike traditional accounting, the profession of forensic accounting, which is based on predicting accounting fraud by examining not only numbers but also beyond numbers, is a comprehensive field of expertise that includes many disciplines such as auditing, law, statistics, criminology, psychology, as well as accounting theory and practices. In this study, it is focused on the examination of frauds within the scope of forensic accounting. In this direction, a survey was conducted for judges and lawyers, independent accountant and financial advisor, certified public accountants and academicians. SPSS 24 package program was used in the analysis of the survey data, frequenc, t test, anova and correlation analyzes were applied. According to the results of the research, there is a significant need for forensic accounting profession in Turkey to prevent accounting fraud. In addition, it has been concluded that the necessary infrastructure and training opportunities for forensic accounting are not at the desired level and that legal regulations should be made for the development of the profession.