Muhasebe hata ve hilelerinin adli muhasebe kapsamında incelenmesi: Yargıtay kararları (2010-2024)
Analysis of accounting errors and fraud within the scope of forensic accounting: Supreme court decisions (2010-2024)
  1. Tez No: 940562
  2. Yazar: RAUF ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE SERAP KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, muhasebe hataları ve hilelerinin Türkiye'deki yargı kararları üzerinden sistematik bir şekilde analiz edilmesini amaçlamaktadır. Literatür taraması kapsamında, adli muhasebe ve hile konulu yüksek lisans ve doktora tezleri incelenmiş; bu tezlerde kullanılan yöntemler, örneklem türleri ve veri toplama teknikleri analiz edilerek alandaki mevcut yönelimler tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında Türkiye genelinde farklı mahkeme türlerinden toplanan 870 yargı kararı içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; MAXQDA programı kullanılarak veriler tematik kodlara ayrılmıştır. Analiz sonucunda, muhasebe kaynaklı uyuşmazlıkların yaklaşık %80'inin muhasebe hilesi, yalnızca %20'sinin muhasebe hatası niteliğinde olduğu tespit edilmiştir. Hile türleri arasında zimmet (%19,07), nitelikli dolandırıcılık (%18,99) ve belge sahteciliği (toplamda %25'in üzerinde) öne çıkmaktadır. Bu durum, muhasebe sistemlerinin yalnızca bilgi üretiminden sorumlu değil, aynı zamanda suiistimallere açık bir alan olduğunu göstermektedir. İnceleme bulguları muhasebe hilelerinin gerek teknik gerekse etik ihlallerle doğrudan ilişkili olduğunu, bu nedenle yalnızca bireysel değil, örgütsel sorumlulukların ve iç denetim zaaflarının da dikkate alınması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu kapsamda, yargı organlarının teknik uzmanlıkla desteklenmesi, adli muhasebe konusunda ihtisaslaşmanın sağlanması ve kurumlarda etik uyum sistemlerinin, şeffaflık ilkelerinin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically analyze accounting errors and fraud through court decisions in Turkey. As part of the literature review, master's and doctoral theses on forensic accounting and fraud were examined; the methods, sample types, and data collection techniques used in these theses were analyzed to identify current trends in the field. In this thesis, 870 court decisions collected from different types of courts across Turkey were examined using content analysis methods; the data were categorized into thematic codes using the MAXQDA program. As a result of the analysis, it was determined that approximately 80% of accounting-related disputes were accounting fraud, while only 20% were accounting errors. Among the types of fraud, embezzlement (19.07%), aggravated fraud (18.99%), and document forgery (over 25% in total) stand out. This situation demonstrates that accounting systems are not only responsible for information production but also constitute an area vulnerable to misuse. The findings of the review reveal that accounting fraud is directly related to both technical and ethical violations, and therefore, individual responsibility as well as organizational responsibility and internal control weaknesses must be taken into account. In this context, it is recommended that judicial bodies be supported by technical expertise, specialization in forensic accounting be ensured, and ethical compliance systems and transparency principles be strengthened within institutions.