Sodyum glukoz ko-transporter-2 inhibitörlerinin renal tübül üzerine etkisi
Effects of sglt-2 inhibitors; dapagliflozin and empagliflozin on renal tubules
- Tez No: 681689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Diabetes Mellitus insülin sekresyonunda bozulmayla veya insülin etkisindeki bozukluklar ile ortaya çıkan kan şekeri yüksekliği ile karakterize metabolik bir hastalıktır. Akut böbrek hasarı, tedavi edilmezse mortalitesi yüksek olan böbrek fonksiyonlarının ani bir biçimde bozulması ile karakterize önemli bir klinik durumdur. Renal tübüler hasar, akut böbrek hasarının başlıca etkenleri arasında gelmektedir. İlaca bağlı renal tübüler hasar da sık görülen ve önlenebilir nedenler arasındadır. SGLT-2 inhibitörleri böbrek üzerine etkili renal glukoz atılımı arttırarak etki eden Tip 2 diabetes mellitusta kullanılan oral antidiyabetik bir ajandır.SGLT-2 inhibitörü kullanan hastalarda akut böbrek hasarı görüldüğüne dair çalışmalar mevcuttur. Osmotik diüreze bağlı hipovolemiye bağlı ve böbrekte oluşan parsiyel hipoksi oluşumu akut böbrek hasarının nedenleri arasında sayılmaktadır.Daha önceki çalışmalarda SGLT2i kullanımı ile renal tübüler hasar arasındaki ilişki tam olarak saptanamamıştır. Bu çalışmada serum NGAL ve idrar aril esteraz düzeyi ile akut tübüler hasar arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Aynı zamanda ülkemizde kullanımda olan iki ilaç preparatının (Empagliflozin ve Dapagliflozin) birbirlerine üstünlüğünün olup olmadığı göstermeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic disease characterized by high blood glucose levels caused by impaired insulin secretion or impaired insulin effect. Acute kidney injury is an important clinical condition characterized by sudden impairment of kidney function with high mortality if left untreated. SGLT-2 inhibitors are an oral antidiabetic agents used in Type 2 diabetes mellitus, which acts on the kidney with renal glucose excretion, and drug-induced tubular damage is a common and preventable cause. Hypovolemia due to osmotic diuresis and partial renal hypoxia are among the causes of acute kidney injury. In previous studies, the relationship between SGLT2i use and renal tubular injury was not clearly determined. We aimed to show the relationship between SGLT2i usage and acute tubular injury. At the same time, we aimed to show whether two drug preparations (Empagliflozin and Dapagliflozin) in use in our country are superior to each other.