Sodyum glukoz KO-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörlerinin uzun dönemde böbrek fonksiyon testleri ve proteinüri üzerine etkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the long-term effects of sodium glucose CO-transporter 2 (SGLT-2) inhibitors on renal function tests and proteinuria
  1. Tez No: 825335
  2. Yazar: ÖYKÜ ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tip 2 Diyabetes Mellitus, dünyada en sık görülen kronik hastalıklardan biri olup tedavide temel hedef başta kardiyovasküler ve renal hastalıklar olmak üzere uzun vadeli komplikasyonları önlemektir. Bu hedef doğrultusunda kullanılan antidiyabetik ajanlardan biri olan Sodyum glukoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörlerinin renoprotektif etkileri üzerine birçok randomize kontrollü çalışma olmasına rağmen, gerçek yaşam verileri nispeten daha azdır. Çalışmamızda, SGLT-2 inhibitörlerinin uzun dönemde böbrek fonksiyon testleri ve proteinüri üzerindeki olumlu etkilerini gerçek yaşam verileriyle değerlendirmeyi amaçladık. Bu retrospektif çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kliniklerinde Tip 2 Diyabetes Mellitus ile takipli olup 2016-2021 yılları arasında tedavilerinde dapagliflozin veya empagliflozin kullanılan 18 yaş üstü hastaların verileri değerlendirilmiştir. 1759 hasta içinden verilerine erişim sağlanabilen 780 hasta çalışmaya alınmıştır. Verilerin yeterliliğine göre alt analizler yapılmıştır ve yapılan istatistiklerde, 0.05'in altında sonuçlanan p değerleri anlamlı kabul edilmiştir. Gerçek yaşam verileriyle yaptığımız retrospektif çalışmada, literatürdeki randomize kontrollü çalışmaların sonuçlarına benzer olacak şekilde SGLT-2 inhibitörlerinin uzun dönemde renoprotektif etkilerini destekleyen sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is one of the most common chronic diseases in the world and the main goal of treatment is to prevent long-term complications, especially cardiovascular and renal diseases. Sodium glucose co-transporter 2 (SGLT-2) inhibitors are a group of antidiabetic agents used to reach this goal. Although there have been many randomized controlled trials on the renoprotective effects of these drugs, real-life data are relatively limited. In our study, we aimed to evaluate the positive effects of SGLT-2 inhibitors on long-term renal function tests and proteinuria using real-life data. In this retrospective study, the data of patients over 18 years of age who were followed up with Type 2 DM in the Clinics of Dokuz Eylül University Research and Application Hospital and who used dapagliflozin or empagliflozin in their treatment between 2016-2021 were evaluated. From 1759 patients, 780 patients whose data were accessible were included in the study. Sub-analyses were performed according to the adequacy of the data and p values resulting below 0.05 were considered significant in the statistics. In our retrospective study with real-life data, we obtained results that support the long-term renoprotective effects of SGLT-2 inhibitors, similar to the results of randomized controlled trials in the literature.