Etkileşimli bilgisayar grafikleri kullanarak imalat analizinin yapılması ve dökümantasyonunun hazırlanması
Making product analysis and preparing data pages using interactive computer graphics
- Tez No: 68169
- Danışmanlar: PROF. DR. NALBANT MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ETKİLEŞİMLİ BİLGİSAYAR GRAFİKLERİ KULLANARAK İMALAT ANALİZİNİN YAPILMASI VE DOKÜMANTASYONUNUN HAZIRLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hakan DİLİ PAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu çalışmada, Etkileşimli Bilgisayar Grafikleri kullanılarak, takım tezgahlarında imal edilen makina elemanlarının, işlem analiz yapraklan, bu yapraklara bağlı çizelgeler, herbir makina elemanı için rota yapraklan ve örnek bir atelye planı göz önüne alınarak atelye şeması kulama etkileşimli olarak hazırlanmıştır. Kesicilerin, yardımcı takımların ve ilgili elemanların hazırlanmaları, AutoCAD paket programı ortamında AutoLISP programlama dili kullanılarak yapılmıştır. Kesiciler, bağlama donanımları ve yardımcı takımlar çizim ortamına aktarılmış ve bunlara ait bilgiler analiz yaprağına ve ilgili çizelgelere yazılmıştır. İşlem analizinde kullanılan veri tabanı AutoCAD ortamında iki boyutlu (2B) olarak çizilmiştir, işlem analizinde bilgisayar desteğinin kullanılmasıyla, tasarımcı ve operatör arasında bir hat kurulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.02.01 İşlem Analizi, Çizelgeleme, AutoLISP 116 Prof. Dr. Muammer NALBANT
Özet (Çeviri)
11 (M. Sc. Thesis) Hakan DİLİPAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT In this study, using Interactive Computer Graphics, and taking into consideration of process analysis pages that are produced in tool machines, charts of this pages, routing charts for each machine component and a sample of workshop plan, a workshop diagram with an interactive operator is prepared. Cutting-tools, helping tools and related components, using AutoLISP programming language in AutoCAD software, are designed. Cutting-tools, clamping equipment and helping tools were transferred to AutoCAD and data belong to them are written on analysis page and related charts. Two dimensional (2D) data file drawn in AutoCAD is used in process analysis. Using computer in process analysis made a connection between the designer and the operator. Science code Key Words Page number Adviser 225.02.01 Process Analysis, Scheduling, AutoLISP 116 Prof. Dr. Muammer NALBANT