Silindirik kesitli kompozit roket motoru borusunun analitik ve sonlu elemanlar analizi yöntemiyle incelenmesi
Analytical and finite element analysis of cylindrical cross section composite rocket motors
- Tez No: 68168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. SELİM TÜRKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
SİLİNDİRİK KESİTLİ KOMPOZİT ROKET MOTORU BORUSUNUN ANALİTİK VE SONLU ELEMANLAR ANALİZİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hasan Suat İLGAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1997 ÖZ Roketler, askeri ve sivil alanlarda giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle askeri kullanıma yönelik olarak değişik maksatlı, değişik sevk yakıtlı ve çok çeşitli çapta roketler günümüzde etkin bir şekilde kullanılmakta olup, bu konudaki geliştirme çalışmaları halen devam etmektedir. Bu çalışmada, 107 mm. çapında, kompozit katı sevk yakıtlı askeri amaçlı bir roketin sevk sistemi olan roket motorundaki gerilme, gerinim ve deplasmanlar, önce analitik olarak hesaplanmış daha sonra MARC sonlu elemanlar analizi programı kullanılarak çözümlenmiş ve her iki yöntemle elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi : Roket motoru, Kompozit yakıt, Sonlu elemanlar analizi, Yakıt çekirdeği :73 : Yrd. Doç. Dr. O. Selim TÜRKBAŞ
Özet (Çeviri)
ANALYTICAL AND FINITE ELEMENT ANALYSIS OF CYLINDRICAL CROSS SECTION COMPOSITE ROCKET MOTORS (M. Sc. Thesis) Hasan Suat İLGAZ GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1997 ABSTRACT Rockets have achived more importance gradually in military and civil applications. Especially, rockets with various propellants and different diameters have been used effectively in various military purposes in recent years and research and developments studies on this subject have been continued. In this study, stresses, strains and displacements in a 107 mm. diameter military rocket motor propelled by a composite solid propellant was first calculated analytically. The same configuration was then analyzed by using a finite element program, MARC. Both results were also compared. Science code Key words Page number Advisor : Rocket motors, Composite propellant, Finite element analysis, Propellant grain :73 : Yrd. Doç. Dr. O. Selim TÜRKBAŞ II