Algılanan yönetici desteği ve yöneticiye güvenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Görgül bir araştırma
The effect of perceived supervisor support and trust in supervisor on organizational commitment: An empirical research
- Tez No: 681704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKSUN DİDEM ÜLBEĞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, algılanan yönetici desteği ve yöneticiye güvenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini görebilmek amacını taşımaktadır. Çalışmadaki bu modelde yöneticiye güven ve örgütsel bağlılık ilişkisi ile algılanan yönetici desteği ve örgütsel bağlılık ilişkisi ele alınmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı ise araştırma değişkenleri ile demografik değişkenlerden yaş, pozisyon ve çalışma süresi arasında anlamlı bir farklılaşmanın olup olmadığını test etmek olmuştur. Araştırmanın örneklemini özel ve kamu bankası, İstanbul ve Adana illerindeki banka çalışanlarından erişim sağlanan 316 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri, anket yöntemi ile edilmiştir. Anket formu; örgütsel bağlılık, yöneticiye güven ve algılanan yönetici desteğini ölçmek üzere bir araya getirilen ifadelerden ve katılımcıların demografik özelliklerini barındıran kişisel bilgi formundan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizde betimsel istatistik analizler, normallik testi, açımlayıcı faktör analizi, Anova testleri ve regresyon analizleri kullanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Analizler sonrası elde edilen sonuçlar, araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenleri arasındaki etkiyi ifade eden iki hipotezi destekler şekilde yöneticiye güven ve algılanan yönetici desteğinin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu yönünde belirlenmiştir. Araştırma içerisinde banka çalışanlarının örgütsel bağlılık, yöneticiye güven ve yönetici desteği algılarının yaş, pozisyon ve çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaşma gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacı ile Anova testleri uygulanmıştır. Anova testlerinin sonucuna göre; yaş faktörü ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı ve pozitif bir farklılaşma belirlenmiştir. Algılanan yönetici desteği ve yöneticiye güven değişkenleri ile yaş arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Kurumdaki mevcut pozisyon; algılanan yönetici desteği üzerinde anlamlı bir farklılaşma gösterirken, örgütsel bağlılık ve yöneticiye güven değişkenleri ile arasında farklılaşma bulunmamıştır. Kurumdaki çalışma süresi ile tüm değişkenler arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to identfy the effects of perceived supervisor support and trust in supervisor on organizational commitment. In this model the relationships between perceived supervisor support and organizational commitment, trust in supervisor and organizational commitment are examined. Another purpose of this study was to test whether there was a significiant difference between the variables of the study and demographic variables such as age, position and working time. The sample of the study consists of 316 people who are accessed from private and publıc bank employees in Istanbul and Adana. The data is obtained through survey method. The survey form consists of statements gathered together to measure organizational commitment; trust in supervisor and perceived supervisor support and a personal information form that includes the demographic characteristics of the participants. The data obtained from the survey were analyzed using SPSS 25 package program. In order to accomplish study's results, descriptives analysis, normality test, exploratoy factor analysis, Anova tests and regression analysis were used. Obtained analysis results appear to support the two hypotheses which the effect between the dependent and independent variables of the research. According to results, trust in supervisor and perceived supervisor support had a positive and significiant effect on organizational commitment. In addition, Anova tests were also performed to determine whether bank employees' perceptions of organizational commitment, trust in supervisor and supervisor support differ according to age, position and working time variables. According to anova test results, a significant and positive difference between age and organizational commitment was determined. There was no significant difference between perceived supervisor support, trust in supervisor and age. While the position showed a significant difference on perceived supervisor support, there was no difference between organizational commitment and trust in supervisor. It was determined that there was a significant difference between the working time and all variables.