Uluslararası pazarlarda hedef pazar seçimi üzerine bir araştırma
A research on target market selection in international markets
- Tez No: 681708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ülkemizin her geçen yıl büyüyerek ihracat hedeflerine ulaşabilmesi ve dolayısıyla kalkınma ve refah seviyesinin artması için ihracatın gelişmesi zorunludur. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin dış ticaret hacimlerini arttırmaları ülkelerin kalkınması ve refahı açısından son derece önemlidir. Bu durum ancak işletmelerin uluslararası pazarlarda daha etkin ihracat stratejileri oluşturmaları ile mümkündür. Uluslararası pazarlara giriş için ilk adım olan hedef pazar seçiminin doğru ve etkin yapılması, firmaların ihracat hedeflerini yakalayabilmeleri ve arttırabilmeleri açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada uluslararası hedef pazar seçimi, üretiminin önemi, gerekliliği ve sektörünün ülkemiz ihracatına olası pozitif katkıları nedeniyle kule vinç sektörü üzerinden yapılmıştır. Kule vinç üreticisi olan bir firmayla uluslararası hedef pazar seçim çalışması hakkında görüşülmüştür. Çalışmada ayrıca kule vinç için ikincil veriler kullanılarak bir uluslararası hedef pazar seçim analizi yapılmıştır. Kule vinç sektörü üzerinden yapılan ikincil veri analizi, diğer sektör firmaları tarafından da uygulanarak, firmaların hem uluslararası pazarlara açılması hem de var olan ihracat hacimlerini büyütmeleri sayesinde ülkemiz ihracatına ve dolayısıyla ekonomik büyüme ve kalkınmaya destek sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The improvement of export is necessary for achieving the export-related goals and development and welfare in Turkey. Like other developing countries, it is crucial to increase foreign trade volume to enhance Turkey's development and welfare. This can be possible only if the organizations establish more effective export strategies. Selecting a target market in a right and effective way, which is one of the very first steps of entering the international market, plays a significant role in achieving organization's export goals and enhancing them. This study concentrates on tower crane sector because this industry has a key role in international target market selection and production in this sector are essential and necessary for its contribution to Turkey's development of export. In this study, using conducting interviews, one organization in tower crane sector was examined in terms of its goals and strategies in international target market selection. Besides in this study, using secondary data, international target market selection has been done for tower crane. Focusing on the sector of tower crane, secondary data analysis will make a significant contribution to other organizations in the same industry such that they can adapt the similar paths by entering the international market. Therefore, the study will contribute to those organizations to improve their export volumes and to achieve export-related goals as well as the growth and development of Turkey.