Orhan Seyfi Orhon'un 1932-1938 arasında çıkardığı dergiler üzerine bir inceleme
An analysis on Orhan Seyfi Orhon's journals published between 1932-1938
  1. Tez No: 681757
  2. Yazar: ŞERİFE TAŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Orhan Seyfi Orhon'un 1932-1938 arasında çıkardığı kısa ömürlü dergileri incelenmiştir. Çalışma iki bölüme ayrılmış ve alt başlıklarla ayrıntılanıp zenginleştirilmiştir. İlk bölümde yazarın / şairin yayıncılığı üzerinde durulmuştur. Yayıncılığı yanı sıra şair kimliğinden de bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise asıl konumuz olan kısa ömürlü dergileri incelenmiştir. Dergiler çıktığı dönemde ne gibi yankılar uyandırmiştı, toplumsal değişim ve dönüşüme katkıları nelerdir? gibi sorulara cevap aranmıştır. Dergilerin incelemeleri yapılıp bu sorulara cevap verilmeye çalışılmıştır. Güncel yönü ağır basan mecmuaların edebî bölümlerini türlere göre sınıflandırıp, kültürel yönden edebiyat dünyasına kazandırdıklarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the short-lived journals of Orhan Seyfi Orhon published between 1932-1938 were examined. The study is divided into two parts and is detailed and enriched with sub-titles. In the first part, the author's / poet's publishing is emphasized. In addition to his publishing, his identity as a poet is also mentioned. In the second part, short-lived magazines, which are our main subject, are examined. What kind of repercussions did the magazines have when they were published, and what are their contributions to social change and transformation? Answers were sought to questions such as: Journals were reviewed and these questions were tried to be answered. It is mentioned that the literary parts of the magazines with a dominant contemporary aspect are classified according to genres and brought to the world of literature in terms of culture.